Nejlepší obrana je dobrá…obrana

 

„Nepřemožitelnost je záležitostí obrany, zranitelnost je záležitostí útoku.“ – Sun Tzu

Všichni dobře známe tu starou frázi, „nejlepší obrana je dobrá obrana.“ Ovšem někdy i opak je pravdou – nejlepší útok je dobrá obrana. Ve skutečnosti nemůžeme být zdatní v jednom, aniž bychom byli dobří v tom druhém. Někomu může připadat obrana jako dobrá výmluva k sezení a čekání. V naší společnosti a kultuře jen tak nevysedáváme a čekáme, ale spíše věci děláme. Našimi hrdini jsou lidé jako „Krev a bláto,“ proslulý generál druhé světové války, George S. Patton, který byl stále v útoku.

Už nějakou dobu učím box a Muay Thai, proto vám můžu říct – lidé mají rádi útok. Rádi trénuji kopání, údery a rány lokty a koleny. Povětšinou mají v oblibě údery do pytlů, chráničů a dokonce i do lidí, a naopak většina z nich nerada nacvičuje obranné techniky, práci nohou nebo postavení. Až na pár vyjímek, sportovci za normálních okolností nechtějí trénovat přijímání úderů.

Když jsem poprvé začal trénovat bojové umění v Shaolinském kung fu, Sifu nás nechal po vyčerpávajícím tří hodinovém tréninku ve sparringu. Ovšem nikdy jsme nevěděli, kdy přijdeme na řadu a to čekání bylo ubíjející. Byl jsem na řadě já, kdo dostane úder? Stále jsem doufal a modlil se, abych nebyl vybrán. Můj první sparring skončil s menším říznutím a já se okamžitě rozběhl k zrcadlu, abych se podíval na obličej – přímo uprostřed sparringu. Sifu mi to nikdy nezapomene.

Nebyl jsem schopný ustát sparring do té doby, než jsem začal s boxem a naučil jsem se upřímně respektovat proces. Během mé praxe jsme tomuto respektu říkali „ovládání síly.“ To znamená, že oba zápasníci ve sparringu mají možnost ovlivnit intenzitu, ve které se trénuje bojování. Sparring má pomoct zlepšovat a učit. Nemá sloužit jako prostředek pro jednoznačné vítězství, ale spíše má být zkušeností.

Ve sparringu se ale především naučíte obraně. Do pytle můžete dávat údery celý den, ale ten nikdy neudeří zpátky. Kde jste zranitelní a jaké jsou vaše slabé stránky se naučíte ve sparringu. Bojování je o vytváření postupů a jejich ničení. Můj trenér John říká, „Tři chyby a jsi venku.“ Takže vlastně dělá to, že pozoruje protivníkovo bojování, a jakmile zopakuje stejnou chybu podruhé (například při úderu vzdálí pravou ruku od obličeje), Johnův protivník na to potřetí doplatí.

Paradoxem je, že ti zápasníci, kteří snáší údery a rány, avšak poučí se ze svých chyb, tak postupně přijímají méně a méně úderů. Mým studentům vždycky říkávám, že nejlepší obrana je nenechat se udeřit. Chrániče a štít vám mohou ochránit, ale i to je nepříjemné a ranám se díky tomu nevyhnete. Daleko lepší je uhnout, skrčit se nebo dát ránu se zhoupnutím a vykličkovat. Tyto obranné manévry nás nejenže ušetří následků po uštědřených ranách, ale také nám pomohou vyhnout se ranám. S tímto mě můj trenér mě neustále nechává nacvičovat pohyb hlavy a práci nohou. Poté, co dáte ránu, uhněte hlavou a/ nebo nohama. Jak trenér Apolla Creed v Rockym říkával „Setrvej v pohybu.“ V boji a životě musíme ustavičně přecházet z útoku do obrany. Stejně tak musíme přecházet z přípravy do útoku.

Pokud chceme dosáhnout skutečného vítězství, musíme pozorovat našeho „nepřítele“ a tomu přizpůsobit naši obranu. Toho docílíme tak, že budeme pozorovat, jak naše tak protivníkovi slabé stránky, chybné postupy a špatné zvyky. Jestliže v boxování a Muay Thai dostáváme rány stále stejným způsobem, je na čase něco změnit. V boji stejně jako v jiných oblastech života se dobře bráníme tak, že si vybíráme kdy a kde zabojujeme. Takže když zápasíte s úbytkem váhy, závislostí nebo zlozvyky, všimněte čím nebo kým jsou tyto návyky spuštěny a jednoduše se jim vyhněte. Poté, co si uvědomíte chybné postupy, můžete upravit nebo vytvořit nové návyky a vzorce. Ve zkratce všechno se točí okolo narušení opakujícího se cyklu a následné obraně.

Být „na stráži“ znamená rozhodovat kdy a kde zabojovat. Stáváme se zdatní v obraně, když začínáme předvídat, spíše než reagovat. Když lidé útočí, využíváme jejich agresivní energie proti nim. Když začnou ustupovat, zamanévrujeme a dáme se do útoku. Sun Tzu praví, „Dobří bojovníci zaujmou pozici, ve které nemohou prohrát, a nepřehlíží okolnosti, které dělají protivníka nachýlnějšího k porážce.“

Nalezněte svou převahu a silné stránky.

Autor: Eric C. Stevens

Přeložila: Jana M.