V rychlosti je moc – ovšem to nestačí

 

„Rychlost je naprostý základ jakéhokoli boje“ – Jeff Cooper

Skoro v každé sportovní disciplíně je znát, že rychlost je důležitá. Neznamená to však, že golfista, který dokáže odstřelit míček do 270 metrů, musí být ten největší. Stejně tak když si vezmeme baseballového nadhazovače, který hází rychlostí 150 kmh, není podmínkou, aby byl svalnatý. Hráč golfu, který odstřelí míček, vyvíjí rychlost holí a podobně nadhazovači udělají to samé s tím rozdílem, že vyvinou rychlost svými pažemi. Zápasník, který zvládne silný knokaut a je skvělým útočníkem, je současně rychlým útočníkem. Ali byl úspěšný po většinu své kariéry, protože uměl pracovat s rukama a nohama rychleji než jeho protivníci. Samozřejmě i Foreman, Frazier a dokonce Liston rozdávali neuvěřitelné rány, které byly drsné a kruté, ale nebyly tak rychlé.

Během druhé světové války, nacistické Německo obsadilo téměř celou Evropu, většinu severní Afriky, polovinu dřívějšího Sovětského Svazu a už mělo připravenou cestu na dobití Řecka. Podařilo se jim to proto, že využili válečné techniky, kterou nazývali „Blitzkrieg,“ což byla válka vedená s velkou rychlostí a silou. Nacisté byli schopni přemoci Francii během jednoho měsíce a Polsko během tří týdnů se zjevnou nepřemožitelností, která neměla obdoby. Zdálo se, že jsou nedostižitelní.

Tak to bylo dokud hráli vlastní hru. Rychlost je mocná, ale také způsobuje únavu. A zatímco zdoláte soupeře v prvním kole s neuvěřitelnou rychlostí a silou, raději byste tak neměli pokračovat, protože by vám to v druhém kole mohlo přivodit nepříjemnosti. To se přesně stalo nacistům. Díky tomu, že se při plánování války neřídili podle žádné dlouhodobé strategie, nakonec byli poraženi, poněvadž překročili své možnosti a vyčerpali se.

Jsou dva velmi důležité faktory a lekce, které je v tomto případě potřeba zvážit. První z nich je ten, že užívání rychlosti ve válečnictví, bojových sportech a obecně v životě si žádá neuvěřitelnou disciplínu a cvik. Pokud jste někdy v životě uběhli 400m sprint jako by na tom záležel váš život, chápete, o čem mluvím. Za druhé při používání rychlosti jako taktické taktiky je potřeba strategické myšlení. A v tom nacisté neobstáli. Bylo to proto, že měli celkem nevyzpytatelné skoro až šílené vedení, které přehlíželo jejich válečné cíle, Nacisté nakonec po počátečním neuvěřitelném úspěchu (naštěstí) udělali pár chybných rozhodnutích.

To samé se někdy děje i při boji. Mike Tyson měl ohromnou rychlost a sílu. Zápasy vítězil rychle, nebezpečně a dramaticky. Ale jakmile se na jeho útok připravili ostatní a stáli si za svým, Tyson začal být frustrovaný a začal chybovat. Vhodně se tomu nepřizpůsobil a místo toho věřil ve svou nepřemožitelnost. Přestože byl opravdu talentovaný zápasník, stal se z něj surovec spíše než strategicky myslící člověk. Navzdory tomu, že měl možnost stát se nejlepším šampionem všech dob, „železný“ Mike Tyson je namísto toho považován za velké zklamání, protože nedostál toho, čím mohl být.

Nejde o to, že Mike Tyson by byl jako nacisté, nebo dokonce ničema. Jde o to, že Mike Tyson udělal zásadní chyby poté, co se stal šampionem v boxu těžké váhy a poté, co sklidil skvělý a impozantní úspěch v jeho počáteční kariéře. Mika trénoval proslulý Cus D´amato, aby bojoval ve střední nebo welterové váze s použitím síly k přemožení protivníků. Nicméně, jak již bylo řečeno, pokud se chystáte využít rychlost, musíte ji používat efektivně a rozumně. Můžete útočit rychle, brzo a často, ale buďte připraveni na to, že v průběhu začnete být vyčerpáni. Buďte také připraveni na to, že i protivník vám přichystá údery, a věřte mi, nic nezpůsobuje únavu rychleji, než být udeřen, obrazně i doslovně řečeno.

Z toho plyne ponaučení, že byste měli být jak fyzicky tak mentálně připraveni. Vždy se přizpůsobujte situaci a strategicky plánujte. Rychlost není jenom útočnou zbraní, jak ji používali nacisté. Je to také obrana. Pokud se hýbete dostatečně rychle, vyhnete se úderu. Zeptejte se Floyda Mayweathera mladšího a on vám poví. Floyd má možná horkou hlavu, ale je rychlý jako bič, jak v obraně tak v útoku a z toho důvodu nikdy nebyl poražen. Ve sportu a v životě vidíme, že se vítězí útočením, nicméně i v obraně můžete vyhrát. V zásadě, ať už vyhrajte tak či tak, vždy je důležitá rychlost. Rychlosti těla i mysli.

Autor: Eric C. Stevens

Přeložila: Jana M.