Skryté výhody Brazilského Jiu Jitsu

 

Brasilské Jiu Jitsu (dále jen BJJ ) je něco víc než jen sport. Je to víc než bojový sport. Je to způsob života. Výhody BJJ sahají mnohem dále než jen k trénování tělesné a psychické kondice. Je to životní styl.

Fyzická kondice

Když přijdete do jakékoli školy BBJ a zeptáte se na názor studentů, kteří právě začali s BBJ,většina odpoví ve stylu:,, hodně jsem zhubl‘‘ nebo ,,jsem teď mnohem více flexibilní‘‘ Někteří mluví o tom, jak zesílili nebo jak se dostali do formy. Fakt, že BJJ vás změní navenek i zevnitř nelze popřít. Změny na vašem těle budete pozorovat každý týden. To, co neuvidíte, ale pocítíte, je celkové zlepšení vašeho zdraví jako důsledek tréninku.

Většina lidí spojuje cvičení se vzhledem. Lidé chtějí vypadat dobře. Asi neuslyšíte lidi říkat:,, cvičím, abych si snížil cholesterol‘‘.Jediní lidé, kteří tohle řeknou, jsou ti, co byli u doktora a zjistili, že mají vysoký cholesterol a měli by začít cvičit. BJJ není jiné. Studenti nepřichází na trénink, aby si zlepšili krevní cukr. Trenér jim však říká, že největší výhoda tréninku je ta, kterou nevidí. Vzpomeňte si na to, až budete frustrovaní z tréninku…

A k tomu všemu vás BBJ učí jak používat vaše tělo jako celek. V dnešní době, kdy většinu dne trávíme vsedě, za volantem nebo v práci za počítačem, si naše tělo vyvine určité zvláštní a nepřirozené pohybové zvyky. Vnímání vlastního těla, které nás BBJ učí je k nezaplacení. Jak roste, síla a mobilita rychle následují. Nemusíte nutně vidět zvýšení síly, když trénujete na matraci v tělocvičně, ale v posilovně uvidíte, jak zvyšujete váhy. Něco,co na matraci neuvidíte, ale pocítíte. Zlepšení mobility se ukáže během tréninku techniky a cviky, které byly ze začátku obtížné, jsou nyní pro vás snáze proveditelné.

Vnitřní síla

Kromě zlepšení fyzické kondice, které BBJ přináší, nesmíme opomenout zlepšení po mentální stránce. Proces učení se nových technik vyžaduje jak fyzickou tak psychickou aktivitu. Musíte trénovat a opakovat pořád dokola abyste se zlepšovali. Učíte se techniku stejně, jako se učíte nějaký předmět ve škole. Nejtěžší část je naučit se používat techniku v praxi. Může vám trvat měsíce, než si danou techniku dokonale osvojíte.

Pokud jste typ člověka, který hned skončí, když mu něco nejde,BBJ není sport pro vás. Když se věci v reálném životě zkomplikují, ustoupíte a zabalíte to nebo bojujete a zkoušíte dál? Stejné je to z učení nové techniky v BBJ-pokud skončíte, nikdy se jí nenaučíte. A to platí v čemkoli, co děláte.

Jedna ze skrytých výhod BBJ je to, jaký vliv na vás má učení nových věcí, opakování a procvičování. Není hezký pocit přijít na trénink po měsících se učení technice a být poražen vaším soupeřem. Ale ten pocit přijít druhý den a zkusit to znovu! Vnitřní síla vydržet a pokračovat v něčem, co vám nejde, vám pomůže i v reálném životě mimo posilovnu.

A že věci nejdou vždycky podle našich představ-v posilovně nebo mimo ní. Každý z nás se někdy dostane do stresových situací. Co je důležité je to, jak se s podobnými situacemi vypořádáme. BJJ je skvělý způsob jak se vyrovnat se stresem. Po dlouhém dni ve škole nebo v práci stačí přijít na trénink a všechny starosti odezní. Poslední věc, na kterou chcete myslet, když vás někdo škrtí nebo páčí ruku, je váš špatný den v práci. BBJ vyžaduje soustředění. Když vám instruktor předvádí novou techniku, nechcete přehlédnout jediný detail. Ten může znamenat rozdíl mezi správným dokončením cviku a ocitnutím se na žíněnce,pokud mu nevěnujete pozornost.

Shrnutí

Školy BBJ jsou směsí téměř všech lidí které si jen dokážete představit. Potkáte tam studenty,doktory,právníky,podnikatele,ženy v domácnosti, matky a tak dále. Každý den přicházejí na trénink ze stejného důvodu-aby se zlepšili v BBJ. Chodí tam, aby si zlepšili svoje celkové zdraví, zlepšili se a odbourali stres.BJJ je styl života. Je to o tom vzít co jste se naučili a použít to v každodenním životě.