Na srdci záleží: 5 boxovacích (i životních) lekcí z Rockyho

 

„Nemusíš tomu věřit, řeknu ti něco, co už víš. Svět není jen samé slunce a duha, je to hodně zlý a drsný místo. A i když si sebesilnější, srazí tě na kolena a nechá tě klečet, když se necháš. Nikdo nerozdává tak tvrdý rány jak život, ale nejde o to jak inkasuješ, tady jde o to kolik ran uneseš, a přesto se znovu zvedneš, kolik ran dokážeš přijmout a nezastaví tě. Jenom tak se vítězí.“

– Rocky Balboa (2006)

Co se týče technického provedení, filmová řada Rockyho představuje vůbec nejhorší bojové filmy. Nejenže Bruce Lee nebyl zrovna nejlepší herec, ale jeho dovednosti v bojovém umění neměly obdoby, jak na plátně tak mimo něj. Naopak, zatímco Sylvester Stallone ztvárnil postavu Rockyho opravdu přesvědčivě, jeho pohyby v boxu i pohyby jeho protivníků (možná kromě těch od pozdějšího boxera Tommy Morrisona) vyvolávají závist. Proto, když budete pozorně sledovat, si ze série Rocky můžete odnést nějaké boxovací tipy. Navíc vás to pořádně pobaví (alespoň první čtyři), protože ty filmy snad nikdy nezestárnou.

Pět nejdůležitějších lekcí, které jsem se naučil z Rockyho.

1.Na srdci záleží

Je to tak: Rocky už byl odepsaný na začátku filmové série Rockyho. Co se změnilo bylo to, že italský hřebec našel své kouzlo (zamiloval se do dívky ze zverimexu), trochu se mu poštěstilo (náhodný úder mu pomohl k titulu) a nalezl kvalitního trénera (Mickeyho). Rocky má také tajnou zbraňsrdce. O vlásek mu unikne o titul. Avšak Rocky nakonec přemůže Apolla Creeda jenom kvůli jedné jediné věci – srdci.

Co mě přivedlo k bojovým uměním a hlavně boxu je princip, že i srdce je důležité. Ve většině sportů je podstatný pouze talent. V boxu to ale není jenom o nadání. Tohle je skvěle ilustrováno na postavě Rockyho, jemu na srdci záleží více než na čemkoli jiném.

2.Držte ruce nahoře!

Přestože sledování Rockyho vám ukáže, co to znamená mít srdce, také si myslím, že vám to i předvede, co nedělat. Zvláště co se týče rukou, ve filmu nenajdete jediný dobrý příklad. Nikdy jsem neviděl horší ukázku pozice rukou než v Rockym.

První lekci, kterou student boxu dostane, je držte si ruce nahoře – a to vždy. Jedna ruka by se doslova měla dotýkat čelisti po celou dobu. Hlavně pravá ruka (pro ortodoxní zápasníky) je připojena k čelisti. Je to jako byste byli „na telefonu,“ říkával můj učitel. Tohle ale nikdy neuvidíte v Rockym, tam hráči mají ruce kdekoli jinde, hlavně ne nahoře. To je předpokladem k dobrému filmu a zábavě, protože hráči pouze nesmyslně rozdávají údery na skvěle připravený cíl pro úder. V opravdovém boxu, pokud nejste rychlý jako Floyd Mayweather mladší, byste raději měli držet ruce blízko čelisti.

3. Je to i o práci nohou.

Muhammad Ali nebyl silnější než jeho soupeři. Ani nebyl větší. Ačkoli byl chytrý a mentálně silný jako kdokoli jiný, jeho mistrovství spočívalo v práci nohou (v tom byl oceňován jako nejrychlejší a nejlepší mistr všech dob). Poté co Rocky začal trénovat s Apollem, zlepšil se. Přestože byl vždy silný hráč se srdcem, nestal se tím nelepším do té doby, než se zdokonalil v té nejdůležitější dovednosti v zápase – práci nohou.

Apollo uměl tancovat a rozdávat údery rychle a přitom mluvit, zatímco Rocky byl drsný a neoblomný a pomalejší. Jakmile Rocky začal tancovat, Apollo se s tím musel vyrovnat. Místo toho, aby bojoval jako pomalý (ale drsný) Ital, začal vyvíjet určitý rytmus (a k tomu mu dopomohl rytmus z písně Eye of the Tiger od Survivor). Neústupnost spolu s prací nohou je celkem slušná kombinace, jak Ali předvedl ve skutečnosti a fiktivní Rocky to předvedl v Rockym III.

Rockyho hlavní zásady práce nohou:

  • Zrcadlo je boxerův nejlepší přítel – Apollo miluje sám sebe a s takovým sebevědomím pochopíte, proč rád trénuje před zrcadlem. Se vší vážností, i v zrcadle je pravda. Musíte vidět, co vidí váš protivník. Jsou vaše pohyby souvislé? Děláte chyby ve stínovém boxu? Zrcadlo nelže a pokud si budeme dávat pozor, můžeme se z něho poučit.
  • Na hudbě záleží – Ačkoli jsem vtipkoval o hudebních dovednostech skupiny Survivor, hudba může být celkem efektivní pomocník a pomůže vám nalézt vlastní rytmus. A boxování je více o rytmu než o čemkoli jiném. Takže zvolte hudbu s vyrovnaným rytmem a na to se naučte krokovat, skákat přes švihadlo a hýbat se.

 

4. Setrvejte při pohybu!

Jedna rada z Rockyho, kterou dávám svým studentům boxu, je od Duka, trénera Apolla Creeda. Duke říkával „Setrvejte při pohybu!“ Je to moje oblíbené heslo, protože představuje jeden z hlavních principů boxu – neustále se pohybovat, ať už se hýbají ruce, hlava nebo nohy. Ovšem mnoho lidem dělá potíže zkoordinovat pohyby, je to pro ně jako chození a žvýkání najednou. Setrvat a pohybovat se je ale klíčové. Rozmístěte správně chodidla, přeneste váhu a udeřte – pak se hýbejte! Jakmile dáte vaši poslední ránu, měli byste začít hýbat hlavou, nohami či obojím, a to okamžitě.

5. Na lidech záleží

Rocky nebyl zase takový zápasník do té doby, než se mu poštěstilo, ale zároveň také do té doby, než začal trénovat s Mickeym. Ten pravý trenér (nebo škola, tělocvična) je opravdu důležitý. A naopak, špatný trenér či prostředí může být jen na škodu. Lidé se diví proč popularita boxování během posledních pár let poklesla. Z velké části je to díky nečestným lidem, kteří se pohybovali v boxu (jako třeba Don King). Miky Tyson by pravděpodobně byl považován za největšího boxera všech dobu, pokud by Cus D´Amato stále žil a trénoval by ho po celou dobu jeho kariéry. Cus nebyl pro Mikaa jenom skvělý trenér, ale byl i něco jako jeho táta.

Ačkoli boxování je v zásadě „osamělý“ sport, protože jste tam jenom vy a váš oponent, na lidech sejde. Musíte vědět, že někoho máte v rohu, jak doslovně tak obrazně. Pokud nejste v té pravé škole, boxovacím klubu nebo u spravného trenéra, potřebujete najít někoho, kdo rozumí tomu, čemu má, zajímá se a má srdce na správném místě. Takže znovu, ať už v ringu nebo mimo něj, Rocky nás učí, že na srdci záleží.

Autor: Eric C. Stevens

Přeložila: Jana M.