CrossFit: rozhovor

Rozhovor s Františkem ( Hanym) Hanovcem, zakladatelem a coachem Pardubického CrossFit gymu

 

Hany, pro ty, co ještě něvědí,co je to CrossFit?

CrossFit je silový a kondiční tréninkový program, jehož cílem je, abychom byli co nejvíc fit. Kombinací funkčních cviků, které jsou prováděny při vysoké intenzitě, sestavujeme tréninky, které se neustále mění. Tím se chceme vyhnout rutině a specializaci, protože se chceme zlepšovat ve všech oblastech –chceme být silní, ale zároveň mít dobrou vytrvalost a dynamiku, chceme mít rychlost, koordinaci i flexibilitu atd. Jednoduše řečeno, chceme být zdraví, cítit se dobře a také dobře vypadat.

Proč CrossFit a kdy se zrodil nápad otevřít vlastní gym?

Ke CrossFitu jsem se dostal v srpnu 2012, kdy jsem končil s výkonnostním fotbalem, byl jsem po zranění a absolutně z formy. V tu chvíli mi kamarád řekl, že se otevřel gym s novou formou cvičení, že tam trénuje jeho kamarádka a ať to jdeme vyzkoušet. Šel jsem, viděl jsem a hned CrossFitu propadl. Začal jsem jednou týdně, pak dvakrát a než jsem se nadál, byl jsem v gymu skoro každý den.

Ke konci roku 2013 jsem začal uvažovat, že by leccos šlo dělat maličko jinak, a s jednou ze dvou majitelek jsem se začal bavit variantě otevření jiného. Slovo dalo slovo a v květnu 2014 už jsme měli první tréninky v novém prostoru pod oficiální licencí a názvem CrossFit Pardubice. Tady musím říct, že jsem měl ohromné štěstí na skvělý tým lidí, který se na tomhle procesu podílel, protože bez nich by se to zřejmě nikdy nepodařilo.

Pro koho je CrossFit určen a jací lidé k vám chodí cvičit?

Říká se, že CrossFit je pro všechny, ale ne pro každého. Protože jsme schopni každý cvik a každý trénink upravit dle schopností a dovedností každého jednotlivce, může CrossFit cvičit opravdu každý. Jedním dechem ale musím dodat, že to je prostě makačka a že to není trénink „v suchým triku“. Na druhou stranu se ale není čeho bát, každý nějak začínáme a není nutné se na tréninku úplně zničit, to není cílem.

Skladba lidí je obrovsky různorodá, od 16leté holčiny až po 62letého pána, od závodních sportovců po lidi, kteří nikdy nesportovali a jen je baví pohyb, od studentů, přes programátory, podnikatele, vojáky až po zdravotní sestry. Všichni cvičí spolu, většina se zná jménem, jsou kamarádi, chodí spolu do kina, jezdí na výlety. Prostě je to parta lidí, které spojuje společný zájem a rádi se jdou do gymu pobavit a odreagovat.

Jak u vás probíhá přijímání nových členů a co děláte pro to, aby se zajistila vysoká kvalita výuky techniky jednotlivých cviků, jejich efektivita a minimalizovalo riziko zranění při cvičení?

Kdokoli, kdo k nám chce začít chodit cvičit, musí projít OnRamp programem, což je vstupní kurz, který se sestává z 8mi individuálních hodinových lekcí, na kterých učíme, jak se správně hýbat a jak správně provádět jednotlivé cviky. Bylo by naivní, že se vše perfektně naučíme během pár hodin, ale dá nám to dobrý základ, na kterém potom můžeme stavět a pohyb dále zdokonalovat. Zároveň poté i v rámci skupinových hodin pracujeme na technice, abychom se neustále zlepšovali.

Jsi spokojen s pokroky a úspěchy vašich členů? Účastní se někteří i profesionálních závodů v CrossFitu?

Jsem obrovsky spokojen. Podle mě pro trenéra není větší odměna, než když někdo poctivě trénuje a pak se mu podaří první shyb, první stojka, přestanou ho bolet záda či hlava nebo po tréninku přijde a řekne, že si nikdy nemyslel, že tohle někdy zvládne a má radost sám ze sebe.

Někteří se účastní i závodů. Jestli přímo profesionálních, to bych neřekl, protože se tím nikdo neživí, ale určitě minimálně dobře organizovaných. My se na závodní CrossFit zatím výrazně nezaměřujeme, takže pro mě osobně je úspěch, když si závody užijí, nic se jim nestane a těší se na další trénink a přípravu.

Kdybych se rozhodl začít dělat CrossFit,co bys mi poradil, doporučil?

Najít si dobrý gym a dobrý trenérský tým, sednout si s nimi, promluvit si o tom, jaké máš cíle a co pro tebe můžou udělat. Alespoň tak to děláme my.

Všichni, co jsou z Pardubic a okolí, tak můžou mrknout na náš web www.crossfitpardubice.cz, kde najdou všechny potřebné informace a můžou nám napsat a začít s námi trénovat.

Jaká je podle tebe úroveň CrossFitových gymů v Čechách?

I když jsem nebyl ve všech a neznám se osobně se všemi, tak bych řekl, že velmi slušná. Hodně gymů včetně nás je mladých, takže jsme pořád ve fázi, kdy se snažíme vylepšovat, rozšiřovat, nakupovat vybavení atd.

Můžeš nám prozradit další plány do budoucna s Pardubickým CrossFit gymem?

Máme v plánu investovat a dokoupit další vybavení, na začátek roku máme připravenou déle trvající challenge, na kterou se já osobně moc těším a jsem na ní hrozně zvědavý (více info dát zatím nemůžu), v únoru budeme pravděpodobně pořádat týmové závody pro širokou veřejnost, zřejmě se u nás i příští rok bude pořádat jeden ze závodů Bestie Open a dále se budeme pochopitelně zaměřovat na to, abychom všichni byli co nejvíc fit a abychom se u toho bavili jako doposud. O tom nakonec celý CrossFit je.

Díky za rozhovor