Dochází při budování svalů ke spalování tuků, kalorií a zrychlení metabolismu?

Kolikrát jste už četli článek o hubnutí, který obsahoval seznam tipů, jak spalovat tuky, nebo jiné rady zaměřené na to, jak spalovat tuky lépe, rychleji a snadněji?

A kolikrát během této doby jste narazili na názor, že (silový) trénink je důležitý, protože vám pomůže při budování svalů….a budování svalů významně přispěje ke spalování většího množství kalorií, ke zrychlení vašeho metabolismu a k rychlejšímu spalování tuků?

Už jste to slyšeli milionkrát, že?

Otázkou je, jak hodně je to pravdivé, většinou je to totiž pouze přehnaný nesmysl.

Svaly spalují tuk? Tak nějak….

V této teorii jde zhruba o něco takového. Lidské tělo přirozeně spaluje více kalorií každý den, aby si udrželo libru svalů spíše než, aby si udrželo libru tuku. Proto, čím více svalů si vybuduješ, tím více kalorií tvoje tělo přirozeně každý den spálí v klidu.

Což znamená, že pouze budováním svalů, významně zvýšíš svůj metabolismus, a přetvoříš své tělo na mašinu spalující kalorie, na mašinu rozkládající tuk……a tohle samozřejmě zdokonalí celkový proces spalování tuků.

Ale je něco z toho opravdu pravda? Technicky vzato, trochu je. Například:

Fakt: Tvoje tělo může opravdu spalovat více kalorií k udržení většího množství svalů než tuku.

Fakt: Toto znamená, že ano…čím více svalů si vybuduješ, tím víc kalorií tvoje tělo přirozeně a samovolně každý den spálí.

Fakt: Což tedy znamená, že budování svalů může přispět ke zrychlení metabolismu.

Fakt: A toto všechno tedy znamená, že budování svalů rozhodně potenciálně přispívá ke ztrátě váhy.

Zatím pořád vnímáte? Dobře, protože tady už to začíná být trochu praštěné…

Víte, problém této teorie není ani to, že je nesprávná, ale spíše to, že je používána jako způsob, jak přehnaně medializovat výrobky (obvykle, aby se prodal nějaký mizerný produkt), ale také to, že je nesmyslná, co se týče skutečného efektu, který má budování svalů na odbourávání tuku.

Kolik kalorií spalují svaly doopravdy?

Abychom se dostali ke kořenu problému, je nutné, abyste nejdříve věděli, kolik kalorií svaly ve skutečnosti spalují. V závislosti na tom, kde získáte informace o stravě a fitness, můžete narazit i na názor, že 1 libra svalu spálí více než 25 nebo 50 nebo dokonce 100 dalších kalorií za den.

Kdyby tohle byla pravda, potom by vybudování 5 liber svalů vedlo ke spálení až 500 kalorií vlastním tělem za den, a tím by došlo ke vskutku obrovskému zrychlení vašeho metabolismu, což by mělo opravdu velmi významný a pozitivní efekt pro schopnost spalovat váš tuk.

Bohužel, svaly nedokáží spálit takové množství kalorií ani zdaleka.

Místo toho, jsem na základě všech výzkumů zjistil, že skutečná čísla jsou spíše taková…

Jedna libra svalu spálí přibližně 5-6 kalorií v klidném režimu za den.

Cože, celých 5 – 6 kalorií? Cítím, že se mi momentálně zrychluje metabolismus…

To by znamenalo, že vybudování 5-ti liber svalů by vedlo ke spálení dalších 25-ti až 30-ti kalorií za den. Vybudování 10-ti liber svalů by vedlo k extrémním 50-ti až 60-ti extra spáleným kalorií za den. Měli byste tedy vybudovat takové množství svalů, jakého je vaše tělo za celý život schopno, dřív než se množství kalorií, které tělo spaluje, vyšplhá až na tu šíleně „významnou” úroveň, jak lidé nesprávně předpokládají.

A v případě, že žasnete, 1 libra tuku spálí kolem 2 kalorií v klidu. Takže jo, svaly spalují více kalorií než tuk…..ale ne dostatečně tolik na to, aby to ve finále mělo nějaký význam. Tím myslím, že kdybyste shodili 5 liber tuku a získali 5 liber svaloviny, tak by se váš metabolismus zvýšil o celých 15-20 kalorií za den.

Myslím si, že tohle si zaslouží sarkastické WAU..

Ponaučení z tohoto příběhu

Takže, v čem je ukryto to poselství? Je to docela jednoduché.

Zatím co já budu vždy doporučovat trénink během hubnutí (především proto, že je to potřeba k udržení svalů), se objevuje i názor, že trénink pomáhá budovat svalstvo, které má významný efekt na spalování tuků, což je většinou jen přehnaný nesmysl, který je často:

  1. Opakován lidmi, kteří vůbec nevědí, o čem mluví (jako je většina mýtů o fitness)
  2. Používán jako reklama k prodeji narkomanských produktů, což je většinou založeno na marketingu propagace a fantazie („Vybuduj svaly a proměň svoje tělo na pec pálící tuk”)
  3. Používán k dalšímu doplnění obecného seznamu tipů pro spalování tuků, napsaného bezradnou osobou, která jen přepisuje tu samou blbost, kterou ukradla ze stejně nepoužitelného seznamu tipů)

Takže, pomáhá budování svalů spalovat tuk? Potenciálně…..maličko ano. Nicméně zatímco i ta malá troška může pomoct, tak je zcela nepravděpodobné, že by to kdy ve výsledku mohlo mít nějaký významný vliv při vašem úsilí zhubnout. Místo snažení zrychlit váš metabolismus, by bylo lepší, kdybyste zkusili jíst méně kalorií (nebo zkusit zvýšit činnost, abyste jich spálili více). Toto bude mít vždy ten správný významný efekt pro spalování tuků, který hledáte.

Autor: Jay

Přeložila: Naty D.