Jak přeměnit tuk na svaly. A můžou se svaly přeměnit na tuk?

Lidé se ptají, jak vypadá trénink a dieta pro přeměnu tuku na svaly? A pokud přestanou cvičit, změní se jim tuk na svaly? Pokud ano, jak tomu lze zabránit?

Pojďme se na to podívat…

fat-vs-muscle1

Jaký je nejlepší způsob jak přeměnit tělesný tuk na svaly? Vzhledem k tomu, že je to nemožné, můžeme pouze hádat, že za pomoci nějakých kouzel. Možná voodoo? Nebo nějaké super schopnosti? Protože bez toho máte prostě smůlu.

Proč? Protože tuk je tuk a sval je sval! Jsou to dvě naprosto odlišné a oddělené tkáně, které nejsou schopny jakékoliv přeměny jedné v druhou a naopak.

Když se zbavíte nějakého tuku a naberete svaly, může se zdát, že se tuk přeměnil na svaly, ale není tomu tak.

Prostě jste jen jedno ztratili a druhé nabrali. Nic víc, nic míň.

Takže, jak přeměníte tuk na svaly? Jednoduše nějak, nejde to.

A jak dosáhnout toho, o co se vlastně snažíte?

Lidé, kteří si pokládají tuto otázku, chtějí dvě věci:

1) Méně tělesného tuku

2) Více svalů

Aby dosáhli těchto cílů, domnívají se (nesprávně), že zřejmě nejlepší způsob je přeměna jednoho na druhé a tím dosažení dvou cílů najednou v jednom fyziologickém procesu.

Z hlediska efektivity je to dobrá myšlenka. Ale z hlediska dosažitelnosti je to špatný nápad, protože to prostě nejde.

Dobrá zpráva je, že tyto dva cíle mohou být dosaženy. Ale musí se tak stát ve dvou oddělených procesech. Jeden, ve kterém je umožněna ztráta tělesného tuku skrze kalorický deficit (jídlem nebo zvýšenou pohybovou aktivitou) a druhý, který umožňuje nabírání svalové hmoty za přítomnosti kalorického přebytku, vyvážené stravy s dostatečným příjmem bílkovin a efektivního tréninkového plánu s dostatkem času na regeneraci.

19495

Někteří lidé (jmenovitě začátečníci, lidé, kteří nabírají zpět ztracené svaly a uživatelé anabolik) jsou schopni dosáhnout obou cílů zároveň…alespoň v určité míře.

Všichni ostatní, kteří nespadají do těchto skupin se musí soustředit na každý cíl samostatně. Střídat fáze ztráty tělesného tuku ( při zachování stávající svalové hmoty) a nabírání svalů( s minimem tuku).

Přemění se svaly na tuk, když přestanu cvičit?

Ne. Nepřemění, protože nemůže.

Co se obvykle stane, když přestanete cvičit je to, že jednoduše ztratíte svaly a naberete tuk.

Proč?

Protože když odstraníte tréninkový stimul, který říká vašemu tělu, že si musí udržet svalovou hmotu (což se stane, pokud přestanete cvičit), začnete postupně tyto svaly ztrácet. Navíc skončíte tak, že budete spalovat méně kalorií, když přestanete cvičit a zvýšíte si šanci na přibírání tělesného tuku.

Nehledě na to, že lidem, kterým přestanou cvičit se mohou zvýšit tendence k přejídání, což může vést k nabírání tělesného tuku z důvodu snížení energetického výdaje a zvýšeného příjmu kalorií.

Ale opět-svaly se ve skutečnosti na tuk nepřemění.

muscle-fat

Jak zabránit tomu, aby se tak nestalo?

Jediný způsob jak zabránit ztrátě svalů, když přestanete cvičit je…nepřestat cvičit.

Samozřejmě existují způsoby jak ( dočasně )minimalizovat ztrátu svalové hmoty, když nemůžete cvičit (například z důvodu zranění nebo nemoci ),ale jedná se pouze o krátkodobé řešení. Pokud tělo přestane dostávat stimul (=trénink) pro zachování nebo nabírání svalů, dříve či později dojte k úbytku a ztrátě svalové hmoty. Ne k její přeměně na tukovou tkáň…