Populární stravovací mýty vyvráceny!

 

Po jídle v noci se tloustne

Tento dietní mýtus pošlete k vodě. Neexistuje žádný nezvratný důkaz pro to, že jídla pozdě v noci způsobují nabírání váhy. Jediné, co víme jistě je, že nadbytek kalorií vede k přibírání a mnoho nočních jedlíků má sklon k přejídání a konzumování kalorických potravin. Navíc jídlo před spaním může vést k pálení žáhy a zažívacím potížím.

Některé druhy cukrů jsou horší než ostatní

Cukr, agáve, med a glukózo-fruktózový sirup zvyšují kalorický příjem (polévková lžíce má něco mezi 48 a 64 kalorií). Výzkumy zatím ukazují, že naše těla absorbují přidaný cukr jako glukózo-fruktózový sirup a cukr podobným způsobem. Místo toho, abyste se vyhýbali určitému druhu cukru, zkuste omezit všechny druhy cukrů, hlavně ty v limonádách, bonbonech a ostatních sladkostech.

Káva je špatná

Tento mýtus byl nedávno vyvrácen. Pokud je káva konzumována s mírou (2 až 3 šálky denně), pak je bezpečnou součástí stravy a dodává antioxidanty spolu s fytochemikáliemi. Výzkumy ve skutečnosti naznačují, že káva může snížit riziku cukrovky typu 2, žlučníkových kamenů, Parkinsonovy choroby a dokonce některých druhů rakoviny. Přesto si hlídejte kalorie z kávy. Vyhýbejte se přídavkům, jako je šlehačka, cukr a sirupy s příchutěmi.

Čím méně tuku jíte, tím lépe

Ke správnému fungování tělo potřebuje tři živiny: bílkoviny, sacharidy a tuky. Ano, tuky! Dobré tuky v potravinách jako ořechy, semena, ryby, avokádo, olivy a nízkotučné mléčné výrobky dodávají tělu energii, pomáhají obnovit buňky a produkovat potřebné hormony. Naopak omezte nebo vyřaďte nasycené a trans mastné tuky, které se vyskytují v másle, plnotučných mléčných výrobcích, červeném mase a ve zpracovaných potravinách

Přechodem na mořskou sůl omezíte sodík

Myslíte si, že přechod na mořskou sůl vám ulehčí od sodíku? Bohužel, je to jen další z mýtů. Labužnické soli mají na váze stejné množství sodíku jako obyčejná kuchyňská sůl. Zkuste místo soli dodat jídlu chuť pomocí pepře, bylinek a koření. Okolo 75 % z celkového příjmu soli získáváme ze zpracovaných a připravených jídel (ne ze slánky), jako jsou například polévky, ochucovadla, různé směsi, sýry a konzervy.

Ke zhubnutí vypijte více vody

Není pochyb, že voda je životně důležitá pro vaše tělo – ale jako prostředek pro hubnutí? Ani náhodou. Pokud vás voda drží daleko od vysoko kalorických nápojů, tak pak vám rozhodně pomůže shodit. Avšak pokud nic jiného nezměníte, tak pouhé přidáváním vody do diety nepohne s ručičkama na váze.

Vyhýbejte se zpracovaným obilovinám

Víme, že celozrnné potraviny jsou pro nás prospěšné, protože jsou plné vlákniny, vitamínů, minerálů a fytochemikálií. To ovšem neznamená, že zavrhnete všechny zpracované obiloviny. Ty totiž mohou být nezbytné například v době, když se tělo zotavuje ze žaludeční virózy. Navíc jsou některé zpracované obiloviny obohacené o kyselinu listovou. Zatímco celozrnné obiloviny jsou zdravější volbou, můžete do své stravy zahrnout i obohacené zpracované obiloviny.

Cukr dělá děti hyperaktivními

Tento mýtus je tak rozšířený, až se zdá nemožné, že by nebyl pravdivý. Přesto většina studií ukazuje, že cukr není zodpovědný za hyperaktivitu u dětí. Takže proč se děti doslova odrážejí od stěn na narozeninových oslavách? Není to dortem, je to pravděpodobně kvůli živému prostředí. I tak ale dohlížejte na to, kolik cukru vaše děti snědí. Hodně sladkostí nenechá moc místa zdravějším jídlům.

Sportovci potřebují tunu bílkovin

Každý ví, že sportovci potřebují tuny bílkovin k vybudování síly a svalů, že? Není to úplně tak pravda. V běžné zdravé stravě najdeme dostatek bílkovin i pro sportovce. Pravé tajemství pro podporu fyzické zdatnosti a svalů spočívá v dostatku kalorií, zapojení intenzivního trénink, po kterém hned dodáte tělu sacharidovou a bílkovinnou svačinku. Nemusí však jít o speciální prášky, tyčinky a suplementy.

Velké množství cukru způsobuje cukrovku

Obáváte se, že vaše láska k dortům a sladkostem povede k cukrovce? Tento stravovací mýt hoďte za hlavu. Pokud nemáte cukrovku, konzumace cukru ji nezpůsobí. Co ovšem zvyšuje riziko cukrovky je nadváha a neaktivita. Takže udělejte svému tělu laskavost: odepřete si prázdné kalorie z cukru a dejte se do pohybu!

Sacharidy vedou k přibírání

Přestaňte věřit tomuto mýtu. Ne všechny sacharidy jsou pro vás špatné. Zdá se, že lidé při nízko sacharidové stravě hubnou? Tyto diety téměř vždy zároveň sníží energetický příjem a postupem času tyto ubrané kalorie představují méně kilogramů, nehledě na to, jestli pocházejí z tuků, bílkovin nebo sacharidů.

Tipy pro odhalení stravovacích mýtů

* Za prvé, pokud to zní moc dobře na to, aby byla pravda, s největší pravděpodobností jde mýtus.

* Za druhé, položte si otázku, „Kdo to tvrdí?“ Je ten člověk zaujatý? Pokoušejí se mi prodat nějaký produkt? Je ta informace podložená pouze malou studií?

* Neexistuje žádná zázračná ingredience pro úbytek váhy nebo nabírání. Dlouho se ví, že to, na čem opravdu záleží je pouze správná strava a cvičení.