Režim hladovění: Je to mýtus nebo je skutečný? Je v něm moje tělo právě teď?

Chcete zhubnout. Ale nedaří se vám to. Zkoušíte to, ale bez úspěchu. Chcete vědět proč.

Dobrá zpráva je, že existuje pouze jeden skutečný důvod, proč se vám nedaří zhubnout a po přečtení tohoto článku všemu porozumíte zase o něco více.

A teď špatná zpráva. Přestože, je pouze jeden skutečný důvod proč nehubnete, existuje tucet výmluv a důvodů, o kterých budete uvažovat, proč se vám nedaří zhubnout a které jsou tak vzdálené od pravdy.

Tady jsou dva příklady, které se objevují velmi často:

  1. Sval váží více než tuk. Úvaha je zde taková, že dotyčný (dotyčná) neubírá na váze, protože buduje svalovou hmotu. Takže zatímco vlastně ztrácí hromadu tělesného tuku, předpokládá, že zároveň nabírá svaly a tím vyvažuje tělesnou hmotnost. Myslí, že buduje rovnoměrné množství svalové hmoty stejnou rychlostí.
  2. Režim hladovění. Zde se předpokládá, že dotyčný neztrácí váhu, protože jeho (její) tělo vstoupilo do stavu nazývaného ‘‘režim hladovění‘‘.

Co se týče bodu 1….je velmi nepravděpodobné, že nabíráte takové množství svalového hmoty tak rychle, že by to vyrovnalo váš úbytek tělesného tuku. Spíše jen z nějakého jiného důvodu neztrácíte tuk.

A co bod 2? Režim hladovění. Je skutečný nebo jen další mýtus? Pojďme to společně zjistit.

Co je to režim hladovění?

To záleží. Chcete vědět co to doopravdy je nebo co si většina lidí myslí, že to je? To je velký rozdíl. Začněme s tím druhým.

Většina lidí by popsala režim hladovění asi takto:

Abyste ubrali na váze, musíte přijmout méně kalorií. Ale pokud budete přijímat příliš málo kalorií, váš metabolismus se zpomalí a vaše tělo zastaví úbytek hmotnosti.

Někteří lidé se dokonce domnívají, že přílišné omezení příjmu kalorií jim nejen brání v dalším úbytku hmotnosti, ale dokonce může způsobit přírůstek na váze.

Takže v podstatě když jíte příliš málo, bráníte vašemu tělu ve ztrátě hmotnosti. V některých případech můžete dokonce váhu nabrat. Abyste se dostali z tohoto stavu a začali hubnout, musíte přijmout více kalorií, ne méně.

Tohle je to, co pro většinu lidí znamená režim hladovění.

Nyní si pojďme představit člověka, který tvrdí, že se stravuje správně a zdravě a je si jistý, že přijímá takové množství kalorií, které by mělo způsobit úbytek na váze. Ale on (ona) žádnou hmotnost neztrácí.

Z výše uvedené definice by dávalo perfektní smysl, že si dotyčný (dotyčná) myslí, že vstoupil do režimu hladovění z důvodu malého příjmu kalorií a proto neubírá na váze.

Má to jen jeden háček…taková definice režimu hladovění je naprostý nesmysl.

Tato verze režimu hladovění je mýtus.

Dokud vytvoříte kalorický deficit ( přijmete méně kalorií, než spálíte nebo spálíte více kalorií než přijmete ), budete ztrácet na hmotnosti nezávisle na tom, jestli bude kalorický deficit malý, střední nebo velký.

I když bude váš kalorický příjem nebezpečně nízký, stále budete ztrácet hmotnost.

Neexistuje žádná taková věc jako ,,Nemůžu shodit na váze, protože jím strašně málo.,, A už vůbec ne něco takového jako,, Přibírám na váze, protože jím příliš málo.,,

Představa, že jste vynechali snídani nebo čekali déle jak 3 hodiny mezi jídly a vaše tělo vstoupilo do režimu hladovění je velice směšná.

Vytvořte kalorický deficit a ztratíte na váze. Kalorická bilance (příjem vs výdej) platí vždy, nezávisle na tom jaký je kalorický příjem.

Jednoduše řečeno, to co si většina lidí myslí o režimu hladovění je naprostý nesmysl.

Chcete důkaz? Tady je. Hned 4 různé druhy důkazů…?

1. Vědecký důkaz.

Tvrdí, že příčina režimu hladovění je obrovský propad v rychlosti metabolismu. Myšleno že, pokud jíte příliš málo, váš metabolismus se zpomalí na tolik, že zabrání dalšímu úbytku hmotnosti.

To je pravda pouze na půl, což ovšem znamená, že je to i na půl lež.

Adaptivní termogeneze

Pravdivá část je, že být v kalorickém deficitu opravdu způsobuje zpomalení vašeho metabolismu po nějakou dobu. To je známo jako adaptivní termogeneze a je výsledkem jakéhokoliv déle trvajícího deficitu. Čím větší deficit je (v poměru velikosti a délky trvání), tím větší toto zpomalení bude.

Nepravdivá část je, že pokud je zpomalení metabolismu dostatečně velké, může způsobit zastavení úbytku hmotnosti. To není pravda. A už vůbec ne, že může způsobit přibývání na váze.

To způsobí zpomalení procesu ztráty hmotnosti pouze na chvíli. Mnohem důležitější faktor je ten, že už jste ztratili velké množství tělesné váhy a vaše tělo už prostě nespaluje tolik kaloriií jako na začátku.

Myšleno, že váš energetický příjem pro udržení hmotnosti klesl, protože se snížila vaše celková tělesná hmotnost. Takže množství kalorií, které způsobilo značnou ztrátu hmotnosti při 115 kilogramech, už nefunguje tak dobře (pokud vůbec), když jste zhubli na 90 kilo.

A tento značný úbytek na váze spolu s malým množstvím adoptivní termogeneze způsobí, že jsou lidé časem nuceni udělat určité změny, aby úbytek hmotnosti mohl pokračovat.

Nemá to nic společného s tvrzením ,, Jím příliš málo a proto jsem přestal hubnout.,,

Minnesotská studie

Každá sledovaná studie, při ketré byl vyvtvořen deficit vedla VŽDY ke ztátě hmotnosti. Bez ohledu na ostatní vlivy. Kalorický defict=úbytek hmotnosti. Vždycky. Dokonce i při skutečných studiích o hladovění jako například Minnesotská studie.

Při této studii bylo 36 mužů po dobu 24 týdnů podrobeno ,,hladovějící dietě,, obsahující 2 jídla denně při celkovém obsahu 1560 kalorií a toto množtví bylo během diety dále redukováno pro ujištění pokračování hmotnostního úbytku.

Pro tyto muže to znamenalo denní deficit 50% pod jejich energetickým příjmem pro udržení hmotnosti ( porovnejte to s běžným doporučovaným deficitem 20%), A navíc všichni museli ujít 35 kilometrů týdně.

Hádejte, co se stalo? Všichni zůčasnění ztratili přibližně 25% z jejich počáteční tělesné váhy a dosáhli okolo 5% tělesného tuku. Takže oni účelově hladověli 6 měsíců a všichni se zbavili značného množství tělesné váhy/tuku.

Těd ta opravdu bláznivá část

Připraveni? Tento Minnesotský hladovějící experiment používají lidé jako důkaz, že režim hladovění skutečně existuje. Vážně. Tato studie, která jasně ukazuje lidi, kteří jedí velmi málo a ztratí hodně hmotnosti, je stejná studie, kterou někteří hlupáci používají jako příklad toho, že když málo jíte, zabrání vám to v úbytku hmotnosti.

Ptáte se, jak je to možné?

Protože na konci experimentu těmto mužům klesla rychlost metabolismu (spalování) přibližně o 40%. K tomu 2 věci: Pouze malé procento z těch 40% byla adaptivní část, většina byla z důvodu celkové ztráty hmotnosti a za 2) 40% stále není stoprocentní zastavení metabolsimu nebo podobný nesmyl co si někteří myslí.

Takže, když ztratili přes 25% svojí tělesné hmotnosti a dosáhli 5% tělesného tuku a vypadali smrtelně vyhuble,vypadali,že konečně přestali dál hubnout.

Hloupý člověk to vidí a řekne“Ha! Vidíte…režim hladovění je skutečný! Já to říkal! Proto už neztrácejí další váhu!!“

Ale chytrý člověk to vidí a řekne“Ah, ne. Oni konečně dosáhli hranice, kdy už nemají žádnou další hmotnost na shození bez toho, aby umřeli

Podívejte se na obrázek. To je jeden z účastníků studie v pozdější fázi experimentu. Vypadá ten chlápek jako perfektní důkaz, že režim hladovění je skutečný? Že mu velmi malý příjem potravy zabránil ve ztrátě hmotnosti? Opravdu? Ne. Je perfektní příklad pravého opaku…že doslova ztratil tolik hmotnosti, kolik bylo jeho tělo schopno ztratit.

A stále-někdo,kdo má normální váhu, nadváhu nebo je obézní, někdo kdo se nikdy ani nepřiblíží tomuto stavu (hladovění),někdo,kdo se pokouší shodit cokoliv mezi 5 a 90 kilogramy tuku, aby vypadal lépe v plavkách si myslí,že se ho to stále týká.

A i kdybyste dosáhli tohoto stupně ( doufám,že ne), nedostatek ztráty tělesné váhy bude váš nejmenší problém. Spíš vás bude zajímat fakt, že jste na hranici umření.

2. Neblahý důkaz ze skutečného světa

Čtenář zmínil lidi co přežili holocaust jako reakci na článek o režimu hladovění. To není zrovna příklad, který rád použiji, ale je to realita a tak to udělám.

Všechno co musíte udělat je podívat se na jeden z těch hrůzných obrázků vyhladovělých lidí z koncentračních táborů, kde byste vy i já měli všechny důkazy ze skutečného světa o tom, že tvrzení“Jím příliš málo a proto už neubírám na váze nebo dokonce přibírám“ je holý nesmysl.

Tito lidé přijímali méně kalorií než kdokoliv jiný za jakýchkoliv okolností a všichni do jednoho ztratili znepokojivé množství tělesné hmotnosti.

I kdyby to byla jen vzdáleně pravda, nebyly by na těhto fotografiích z koncentračních táborů hromady tlustých lidí, kteří neshodili žádnou hmotnost (nebo dokonce nějakou nabrali), protože vstoupili do režimu hladovění a ten jim zabránil ve ztrátě hmotnosti stejně jako vám?

A to všichni jedli mnohem méně než vy (nebo než si myslíte, že jíte). Takže by je měl režim hladovění postihnout mnohem tvrději, že? To určitě…

3. Důkaz z televize

Teď něco méně vážného…reality show!

Chtěl jsem použít jako příklad ,,Kdo přežije,, ale nakonec jsem se rozhodl pro ,,Nazí a vystrašení,,

Pokud nevíte o, co se jedná, je to v podstatě drsnější verze ,,Kdo přežije,, Dva lidé (muž a žena) jsou ponecháni v nějaké odlehlé lokalitě s málem nebo žádnými zásobami (nebo oblečením) a musí tam vydržet 21 dní bez jakékoliv pomoci.

Takže, když tito lidé chtějí jíst, musí něco chytit, zabít a uvařit. A ve většině dílů mají velké problémy vůbec cokoliv chytit, zabít a uvařit. A tak tráví těch 21 dní stěžováním si, jaký mají hlad a jak nutně potřebují sehnat něco k jídlu.

Stále v obraze? Fajn.

Na konci těchto 21 dní, show udělá rychlou rekapitulaci toho, co se stalo včetně povídání o tom, kolik váhy tito lidé ztratili ke konci soutěže. Viděl jsem muže a ženu, kteří každý zhubli mezi 9 a 23 kily při téměř žádném jídle.

Stále v obraze? Dobře.

Takže mi řekněte..

Když je pro většinu lidí definice ,,režimu hladovění,, to,že přijímání příliš málo kalorií vede k zastavení ubýtku hmotnosti nebo dokonce může způsobit přírůstek na váze…jak to,že tito lidé,kteří jedli tak málo stále shodili hromadu kilogramů?

Proč? Protože definice ,,režimu hladovění,, většiny lidí je nesmysl.

4. Perfektní důkaz ze skutečného světa

Tady je jeden ze skutečných příkladů…

Žena, která chce shodit 40 kilo tvrdí,že hodně trénuje a hodně jí (přijímá denně 1300-1500 kalorií) Ale stále se jí nedaří shodit žádnou hmotnost. Dokonce se její oblečení zdá těsnější! Jak je to možné?

Zvažuje navýšení příjmu kalorií v domnění, že její kalorický příjem je příliš nízký ( zase nastupuje ten zatracený režim hladovění!!). Také se domnívá, že buduje hodně svalové hmoty,protože ,,sval váží víc než tuk,,(tohle jí ve skutečnosti řekl její trenér).

Odpověď byla tato:

“Co se týče ztráty tělesného tuku,někdo,kdo chce zhubnout 40 kilogramů by měl vidět výsledky každý týden. Vaše váha by měla postupně klesat v nějakém reálném tempu ( 0.3-1kg týdně, ze začátku i rychleji). Pokud se tak neděje a vy jste neshodila ani 2 kila během několika týdnů/měsíců a vaše oblečení je vám těsnější, zdá se, že jste nevytvořila kalorický deficit. To je celé.“

Ale jak je to možné, když přijímáte a pálíte tolik kalorií kolik tvrdíte? S největší pravděpodobností jste podcenili nebo špatně spočítali kalorický příjem ( nejčastější chyba) nebo množství spálených kalorií nebo obojí.

A jak se to stalo? Co dělala paní špatně?

Používala ,,The Weight Watchers program,,. Tento dietní program používá body. Každý bod je roven přibližně 50 kaloriím. Dostala 26 bodů na den a extra body navíc podle intensity cvičení. Takže denně přijímala něco mezi 1300 a 1550 kaloriemi.(méně než spočítala, že potřebuje v závislosti na jejím energetickém příjmu pro udržení hmotnosti)

Při nahlédnutí do programu zjistíte,že ovoce a zelenina se nepočítá, že za ně nejsou žádné body. A tak jedla velké množství salátů a nejméně 3 kousky ovoce denně. To je minimálně 300 kalorií navíc, které se nezapočítavali!

Také si přidávala do ranní kávy trochu nízkotučného mléka. To také nikdy nepočítala, než zjistila, že je to dalších 22 kalorií navíc.

A jsou zde také zmražené maliny, které si přidávala do proteinového drinku každé ráno…další nazapočítané kalorie! Prostě úžasné!!! Skončila s Weight Watchers a začala poctivě počítat všechny kalorie.

A výsledek?

“Po upravení a správném nastavení mého kalorického deficitu jsem tento týden shodila 1.3kilogramů!

I když má před sebou ještě dlouhou cestu,vědomí,že dělá věci správně a posouvají ji k vytouženému výsledku je to,na čem doopravdy záleží.

Jaké z toho plyne ponaučení?

Pokud tedy neztrácíte žádnou hmotnost po nějakou dobu,není to proto že váš kalorický příjem je příliš nízký nebo že se vaše tělo nachází v režimu hladovění nebo že sval váží víc než tuk,ani kvůli sacharidům,tukům,frekvenci jídel a podobným nesmyslům.

Je to, protože není vytvořený kalorický deficit. I když myslíte, že je…tak není. Kdyby byl, ubírali byste na váze.

Něco skutečného: Odezva na hladovění

Teď už víme, že režim hladovění je nesmysl, který se snaží někteří lidé použít jako vysvětlení jejich neúspěchu pro ztrátu hmotnosti.

Ale je zde ještě jedna věc, kterou je potřeba zmínit a která je velmi reálná. A to je ,,odezva na hladovění,,

V podtatě jde o to, že když děláte věci, které se vašemu tělu nelíbí, zareaguje tím nejlogičtějším způsobem pro zachování stavu přežití.

V tomto případě se vašemu tělu nelíbí extrémní a dlouhotrvající kalorický deficit způsobený přísným omezením kalorií (velmi nízkokalorické diety), zvýšenou fyzickou zátěží (cvičením-přehnané kardio každý den) nebo kombinací obojího ( malá příjem kalorií a velký energetický výdej).

Adaptivní odezva vašeho těla je v tomto případě udělat pro vás obtížnější v tom pokračovat a uchránit vás od vyhladovění. Jak? Pro začátek asi takto…

  • Tělo zpomalí váš metabolismus (adaptivní termogeneze). Jelikož vaše tělo nevidí rozdíl mezi tím, jestli jíte méně aby jste zhubli nebo jestli jíte méně, protože hladovíte a umíráte, zareaguje v obou přípdech stejně….zpomalí váš metabolismus aby uchránil energetické zásoby a udržel vás na živu. Toto je skutečné a liší se to člověk od člověka. Ale jak jsem již zmínil,toto ,,zpomalení,, je daleko menší, než si většina lidí myslí. Stačí to na zpomalení ubírání na váze na nějakou dobu, ale určitě ne na úplné zastavení úbytku hmotnosti (a už vůbec ne na její přírůstek).
  • Omezí množství nepohybové termogeneze (NEAT), která způsobí, že budete přirozeně spalovat méně kalorií.
  • Způsobí intenzivní hlad a chuť na jídlo, což vás bude nutit více, než zamýšlíte. Tady dávejte pozor. Představte si lidi, kteří hladovějí při nějaké hloupé dietě o 800 kaloriích na den. Myslí si,,Přijímám 800 kalorií denně a neztrácím žádnou váhu…musím být v režimu hladovění!!“ Za prvé, většina lidí nevědomě konzumuje více kalorií, než myslí. Za druhé, ti lidé, kteří opravdu přijímají jen 800 kalorií denně se následovným přejídáním dostanou z kalorického deficitu, ve kterém byly. Ve finále to vypadá asi takhle: většina dní na přísné dietě o 800 kaloriích a potom 1-2 dny přejídání (3000-6000 kalorií)=žádný kalorický deficit (pravděpodobně i kalorický přebytek). A tak někdo, kdo jí 800 kalorií za den skončí se zastavením úbytku hmotnosti nebo dokonce jejím přírůstkem. Buď nevědomně jedí více kalorií, než myslí, nebo se občasným přejídáním dostanou z deficitu na svůj energetický příjem pro udržení hmotnosti (zastavení úbytku váhy) nebo dokonce vytvoří kalorický přebytek (přírůstek hmotnosti).
  • Vaše tělo vás donutítit se fyzicky i mentálně mizerně.

A tohle je důvod (a mnoho dalších jako zdravotní problémy nebo ztráta svalové hmoty), proč byste neměli drasticky omezovat váš kalorický příjem nebo dělat přehnané množství intenzivního cvičení.

Ale pozor. I když uděláte něco tak hloupého…stále ztratíte hmotnost. Všechny výsledky ze studií a konktrétních případů to dokazují.

Mezi nečastější projevy u lidí při experimentech s hladověním patřili deprese,hysterie,hypochondrie a emocionální stres. Také se projevovaly poruchy koncentrace, pokles sexuálního apetitu a také došlo ke snížení tělesné teploty, dýchání a srdečního tepu.

Berte to jako tu nejhorší možnou reakci těla na hladovění. A ponaučení? Dieta s velmi nízkým kalorickým příjmem způsobí sice úbytek na váze, ale nedělejte to. Nestojí to za to. Cena je příliš vysoká.

Další věc, která stojí za zmíňku je ta, že v určité míře nastane odezva na hladovění VŽDY při každém zásadním kalorickém deficitu bez ohledu na to, jestli je malý nebo větší. Je pouze mnohem menší (odezva-příznaky) ,než když je kalorický deficit nesmyslně velký.

To je jeden z mnoha důvodů proč za A) je doporučován malý/střední deficit ( je to zdravější,bezpečnější,snažší udžet,atd..) a za B) věci jako přestávky v dietě a cyklické diety jsou doporučovány lidem, kteří se snaží snížit podíl tělesného tuku nebo těm,kteří jsou v deficitu delší dobu jako prevence proti příznakům odezvy na hladovění.

Stačí udžovat váš kalorický deficit a cvičení v rozumné míře a ztráta tuku bude probíhat přiměřeným tempem.

Takže ano, odezva na hladovění je skutečná věc, která ovlivňuje snahu lidí zbavit se nadbytečných kilogramů. A čím více extrémní bude váš deficit, tím extrémější bude odezva na hladovění.

ALE… to stále není to, co je považováno za režim hladovění. Stále vám to nezabrání úbytku na váze. A už vůbec nezpůsobí přírůstek na hmotnosti.

Odezva na hladovění prostě jen udělá vaší snahu zhubnout těžší a pomalejší a proto se musí udělat určité změny, aby se to vykompenzovalo. Ale úplně zastavit úbytek hmotnosti nebo dokonce způsobit přírůstek? Ne. To se prostě nestane.

Pokud to tedy není režim hladovění, proč neubírám na hmotnosti?

A to nás přivádí k další otázce. Když to tedy není režim hladovění, co způsobuje, že nesnižuji tělesnou hmotnost? Odpověd je celkem jasná.

Není to proto, že jíte příliš málo. Že váš kalorický příjem je příliš malý. Nebo že spalujete příliš mnoho kalorií. Opak je pravdou.

V podtatě přijímáte více kalorií, než myslíte, spalujete méně, než myslíte nebo obojí…a tím není vytvořený kalorický deficit.

Stává se to denně tisícům (možná milionům) lidí po celém světě, kteří zkoušejí hubnout. Není to nic neobvyklého, stačí se jen zamyslet a vzít věci za správný konec.

Autor: Jay

Přeložil: Bob