Výživa

Zeptejte se nás na vše, na co se chcete zeptat o výživě. Svůj dotaz napište do formuláře jako komentář. Vaši otázku a odpověď na ni následně na tomto místě zveřejníme.

Tým Pozdraf.cz

12 Responses to Výživa

 1. Někdo napsal:

  Je mi 16. V červnu tohoto roku jsem za sebou měla období, ve kterém jsem zhubla asi 40 kg (trvalo to asi 10 měsíců). Stravu jsem si hlídala neuvěřitelně. Byla jsem dost osláblá, bez chutě do života.
  Na konci srpna jsem začala zvyšovat svůj příjem. Začala jsem pomalu nabírat tuk……pocitově mi bylo líp.
  Spadla do neskutečnýho žraní.
  Teď je listopad a pořád se z toho nějak nemůžu vyhrabat. Vypadám takových 30 kg jsem zase přibrala.
  Nechci všechno jen tak vzdát. Chci dosáhnout znovu výsledku, který by mi udělal radost.
  Chci zvolit jinou strategii.
  Chtěla bych nabírat svalovou hmotu a u toho hubnout.
  Jenže jak velký deficit je pro to ideální?
  16 let, 170 cm, 80 kg (nevím přesně)……
  Když jsem vážila 50 kg, můj příjem byl asi 1200 kcal denně s tím, že už jsem se držela pořád cca na stejné váze.
  Teď uvažují o příjmu kolem 1400 kral. Je ale možný při tomto příjmu nabírat svaly a ztrácet tuk?
  Díky předem. 🙂

  • pozdraf.cz napsal:

   Dobrý den,

   40 kilo úbytku na váze je docela hodně i za období 10ti měsíců. Pokud jste se cítila bez energie a po zvýšení příjmu jste se cítila lépe,jasně to svědčí o tom,že jste byla ve velkém kalorickém deficitu. A to,že jste začala znova nabírat,když jste měla chutě a hodně jedla to jenom potvrzuje. Tělo se obalamutit nedá a bude se bránit. Je přirozeně nastavené,aby si udržovalo rovnováhu=homeostazi.S tou jinou strategii s vámi naprosto souhlasím. Je potřeba udělat několik věcí. Určitě začít cvičit a tím myslím cvičit s váhami pro udržení nebo nabírání svalové hmoty(nemusíte se bát,že budete vypadat jako mužatka,proč jsem vyvětloval v několika článcích). Můžete přidat kardio v rozumné míře pro podporu spalování tuků a pro kardiovaskulární systém. Co se týče stravy-tady platí,že méně je více. To znamená,žádné drastické diety nebo omezení přísunu jídla.Pokud si chcete strikně hlídat kalorický příjem ( nedoporučuji to-je to otrava a stane te se otrokem přípravy vašeho jídla. Nejlepší metoda je zkoušet,pokus-omyl. Profesionální sportovci si taky měřit kalorie nemusí,protože už mají za tu dobu co cvičí vyzkoušeno co a jak na ně funguje a vyhovuje jim),na Googlu najdete měkolik kalkulátorů nebo vzorců na výpočet kalorického příjmu. Stačí zadat vaše tělesné hodnoty a je to.(Pokud umíte anglicky,doporučuji hledat přes anglický,americký google).Přečtěte si články v sekci trénink a strava a snad vám to spoustu věcí osvětlí. Pokud budete mít další dotazy nebo potřebovat pomoc,neváhejte se ozvat.

   Váš pozdraf

 2. Eliška napsal:

  Dobrý den,
  momentálně vypracovávám dotazník k mé absolventské práci na VOŠ. Věnuji se otázkám k mýtům ohledně konzumace cukru. Koukám, že tady máte také šikovný článek k tomuto tématu. Mohu se zeptat, ze kterých zdrojů jste čerpali? Názory sdílím, ale potřebovala bych u obhajoby uvést odkud je čerpáno, zda jde o „důvěryhodné“ studie, nebo zdroje těchto studií, jestli mi rozumíte. Můžete mi prosím pomoct?

 3. Magdalena J. napsal:

  Zdravím!

  Mám ráda sporty, baví mě a cítím se díky ním lépe, sportuji pravidelně již pár let. Nicméně poslední dobou kdykoli zajdu do fitka (nic přehnaně náročného necvičím), cítím, že jsem druhý den hodně unavená a již několikrát se mi stalo, že jsem potom začala být nachlazená – bolest v krku, zvýšená teplota, malátnost. Může to být způsobené cvičením? Co se týče stravy, jím všechno, ale vyhýbám se fast foodům a nezdravým průmyslově zpracovaným potravinám.

  Děkuji, Magda.

  • bob82 napsal:

   Ahoj Magdo,

   toto je možná otázka spíše pro doktora,ale zkusím ti na ni odpovědět. Pokud tedy píšeš,že tvůj trénink není přehnaně intenzivní a dodržuješ zdravou životosprávu,napadá mě pouze jediná věc.Každý trénink (cvičení) je pro tělo zátěž a stres. A právě v tomto (oslabeném ) stavu se mohou snadněji projevit skryté problémy-například snížená imunita nebo příznaky nemoci.Takže problém bych nehledal v samotném cvičení,ale zaměřil bych se na celkový zdravotní stav. Každopádně doporučuji obrátit se na lékaře a nechat se vyšetřit. Jedině on/ona může zjistit přesnou příčinu tvých potíží a stanovit vhodnou léčbu.

   Váš Pozdraf

 4. Jane napsal:

  Dobrý den,

  chci si udržet váhu a nepřibírat, ale večeřím pozdě v noci, skoro před spaním. Mohu díky tomu přibrat? Na co si dát pozor, když nemohu večeřet dříve a nechci ztloustnout?

  děkuji za odpověď.

  J.

  • bob82 napsal:

   Dobrý den,

   přiberete na váze,pokud vytvoříte kalorický přebytek ( přijmete více kalorií než spálíte). Doba,ve kterou jíte, nehraje až takovou roli. Například,pokud trénujete večer,váše po-tréninkové jídlo ( podle většiny lidí nejdůležitější jídlo dne ) bude následovat bez ohledu na pozdní hodinu. Dokonce existují diety,kde se jí zásadně večer! Jezení před spaním se nedoporučuje spíše z důvodu zátěže zažívacího ústrojí. Také se příliš nedoporučuje konzumace rychlých cukrů před spaním.

   Váš Pozdraf

 5. Aneta napsal:

  Dobrý den, chtěla bych zhubnout 10kg.Pomůžete mi?

  • bob82 napsal:

   Dobrý den,
   zhubnout 10 kg můžete 2 způsoby-buď rychle (cca 14 dní-s tím,že se vám ztracená kila vrátí) nebo pomalu (3-4měsíce),ale dlouhodobě (trvale). Pokud chcete zvolit první možnost,stačí si najít jakoukoliv dietu někde na internetu nebo v časopise.Předpokládám ale,že si chcete ztracená kila a pěknou postavu udržet.Nejlepší je kombinace cvičení a správné stravy.Je potřeba vytvořit kalorický DEFICIT ( dieta) a dát tělu signál,aby si drželo aktivní svalovou hmotu ( posilování).Jak toho docílit se dozvíte zde:http://www.pozdraf.cz/vyziva-hubnuti/jak-vytvorit-perfektni-dietni-plan-pro-vas-trenink/ a zde:http://www.pozdraf.cz/vyziva-hubnuti/jak-se-zbavit-tuku-bez-ztraty-svalu/
   Jak sestavit trénink: cvičte 3-5krát týdně(posilovna).Ideální je rozdělit trénink na horní/spodní část těla.Cvičte 3 až 5 sérií po 5-8(10) opakováních s kratšími pauzami mezi cviky.Žádné 15-20 opakování s kilovou čínkou!Nezapomneňte,že chcete dát dělu signál=stimul,aby si udrželo svalovou hmotu.A nebojte,že budete vypadat jak chlap-na to ženy nemají dost testosteronu v těle.Studie ukazují,že pro formování postavy je efektivnější nižší počet opakování (5-8) a to speciélně pro ženy!
   Tip na závěr:Pokud budete bojovat s dietou-na pár dní zvyšte kalorický příjem a přidejte kardio (obojí střídmě-žádné extrémy).

   Váš Pozdraf

 6. Radek napsal:

  zdravím Pozdraf,

  prosím o radu,vím,že už je pozdě,léto již započalo,ale i tak bych rád věděl jakou stravu začít a pokračovat v ní,abych vypadal a cítil se nejen na léto fit

  jsem 35letý pracující muž s začínajícím pohybem,chci se cítit a vypadat lépe,proto prosím o radu – věřím,že pohyb a strava je základ

  velice děkuji Radek

  • bob82 napsal:

   Ahoj Radku,

   o stravě bychom si mohli povídat celé hodiny a tak jen základy-naše tělo potřebuje dostatek kvalitních živin,aby mohlo dobře fungovat a při cvičení to platí dvojnásobek! Existuje mnoho způsobů jak si zjistit a spočítat správný poměr makroživin ( sacharidy/tuky/bílkoviny ).Na interetu je spousta kalkulátorů a vzorců,nebo si můžete přečíst článek na našich stránkách http://www.pozdraf.cz/vyziva-hubnuti/jak-vytvorit-perfektni-dietni-plan-pro-vas-trenink/
   Co se stravy týče,snažte se upřednostňovat zdravé,průmyslově nezpracované potraviny.Ovoce a zeleninu jako zdroj vitamínů a vlákniny,pro sacharidy rýži,ovesné vločky a celozrnné výrobky a jako zdroj bílkovin ryby,libové maso,vejce,luštěniny a mléčné výrobky.
   Pokud máte další dotazy,rád na ně odpovím.

   Váš Pozdraf

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.