Jsou banány radioaktivní?

 

Některé banány okolo Fukušimy mohou být radioaktivní, ale co banány ve vašem místním obchodě? Tyto banány nejsou radioaktivní, že? Překvapivě jsou. Všechny banány jsou přirozeně radioaktivní díky draslíku. Konktrétně díky izotopu draslíku 40K.

Takže jím radioaktivní banány?!

Ano, ale ještě nevyšilujte. Radioaktivitě jste vystavováni každodenně. Dokonce i teď jste vystaveni okolní radioaktivitě jen tím, že žijete na Zemi. Průměrný člověk je každý den ozařován do 10.0 μSv (mikrosievertjednotka pro měření radioaktivity). Věděli jste, že vy jste také přirozeně radioaktivní? Spaním vedle někoho dalšího vystavujete tuto osobu záření okolo 0,05 μSv. Pokud žijete v kamenném nebo cihlovém domě, jste ročně ozařováni až do 70 μSv.

Díky izotopu draslíku 40K,sněděním jednoho banánu se vystavíte přibližně 0,1 μSv. Tato přirozená radioaktivita vedla k měření tzv. BED ( banana equivalent dose). Je to definice radiace absorbované člověkem snědením jednoho banánu. Jejím účelem je pomoct uvést radioaktivitu do perspektivy pro ty, kteří nejsou obeznámeni s jednotkami radioaktivity a jejím měřením.

Mám mít obavy?

Ne. Není se třeba vůbec ničeho obávat. Radiaci jsme vystavováni každý den. Dokonce, i pokud žijete poblíž jaderné elektrárny (s výjimkou roztavení jaderného reaktoru), neměl by to být důvod k obavám. Ve skutečnosti, výzkum začal naznačovat, že extrémně nízké množství radiace (přirozeně se vyskytující kolem nás, z banánů, počítačových monitorů,atd.) může být prospěšné pro naše tělo.

To je částečně důvod, proč byl BED ( banana equivalent dose) vytvořen. Aby se zabránilo veřejné hysterii, když se zmíní radiace a informovat lidi, že i přes to, že si to mnozí neuvědomují, jsou vystavováni radioaktivitě každý den. Nemusíte se bát-bez ohledu na to, kolik banánů sníte, nepřeměníte se v ,,Neuvěřitelného Hulka,,.

Bonusová vědecká fakta:

  • Pokud žijete ve vyšších oblastech, jste ozařováni přibližně o 50-70 miliremů (Rem=jednotka dávkového ekvivalentu ionizujícího záření) více než v nižších oblastech (nadmořské výšce).
  • Při hodnotě 100 remů (10 milionů banánů), dostanete mírný radiační syndrom. Prvotní příznaky se podobají chřipce.
  • Okolo 400 remů (40 milionů banánů), máte šanci 50/50 že zemřete během následujících 60 dní, pokud nevyhledáte okamžitou pomoc a léčbu.
  • Mnoho běžných potravin je přirozeně radioaktivní. Patří mezi ně brambory, slunečnicová semínka, fazole a různé druhy ořechů-nejvíce brazilské ořechy. Jeden brazilský ořech je roven 1.8 BED (banana equivalent dose). A to díky vysoké úrovni radia v půdě, v které se ořechy pěstují.

Zdroj: ZidBits

Přeložil: Bob