Proč dostaneme škytavku?

 

Škytavka se většinou objeví, když se přejíme, spolykáme velké množství vzduchu nebo vypijeme hodně sycených nápojů. Ve starých kreslených seriálech škytavka často doprovázela někoho, kdo vypil příliš alkoholu. Ale proč ji dostaneme?

Co se děje, když dostaneme škytavku?

Nejdříve si pojďme vysvětlit co se děje uvnitř vašeho těla, když se objeví škytavka. Když škytáte, vaše bránice (sval zodpovědný za pohyb plic, abyste se mohli nadechovat a vydechovat) a okolní svaly dostanou křeč. To způsobí, že krátce spolknete trochu vzduchu. Do 30 milisekund se hlasivky zavřou a vydají charakteristický škytavý zvuk.

Škyty se mohou objevit velice krátce. Pokud přestanou okolo sedmi, máte štěstí, protože to znamená konec. Když jich je více jak sedm, máte dobrou šanci, že škytavka přetrvá. V průměru obvykle budete škytat 65 krát nebo i více.

Kromě piva, sodovky a přejídání, existuje několik vážných stavů, které mohou způsobit škytavku. Například tuberkulóza, zlomeniny lebky, infarkt myokardu, epilepsie, meningitida, cukrovka, ucpání střev a ulcerózní kolitida.

Takže „proč” škytáme?

Neexistuje konečná odpověď, ale vědci si jsou docela jisti, že jsou na správné cestě. Na rozdíl od dávení, zvracení, kýchání a podobně, škytavka neplní žádnou blíže známou funkci. Až doposud, vědci věřili, že škytavka představuje pozůstatkový primitivní reflex jehož funkční význam se vytratil ( jako apendix). Nový výzkum předpokládá, že škytavka je evoluční pozůstatek dřívějšího dýchání obojživelníků.

Mnoho obojživelníků (např. žáby) polykají vzduch a vodu díky docela jednoduchému pohybovému reflexu podobnému škytání u savců. Pro podporu tohoto tvrzení pozorují způsob pohybu, který umožňuje škytání během raného vývoje plodu před formou pohybu, který umožňuje normální dýchání plícemi. Což znamená, že škytavka je evolučně předchůdce dnešního dýchání pomocí plic. To také vysvětluje, proč předčasně narozené děti stráví 2.5% jejich života škytáním — oni lapají jako obojživelníci, protože jejich plíce nejsou ještě plně vyvinuty. Toto škytání je součástí vývoje plodu a je spojeno s tvorbou myelinu bráničního nervu.

Brániční nerv a bloudivý nerv procházejí celým tělem, což je důvod proč může tolik věcí způsobit škytavku, když jsou podrážděny. Například 16ti letá holčička začala škytat poté, co hvízdla pusou. Sken mozku odhalil, že jedna z jejich cév tlačila na bloudivý nerv na jejím krku.

Jak tedy léčit škytavku?

Většina doporučení domácí léčby spoléhají na zastavení škytání. Patří mezi ně například zadržování dechu, dýchání do papírového sáčku, pití vody při zakrývání uší nebo hlavou dolů, vyplazování jazyka, tlačení na oči, leknutí se a další. Toto jsou většinou babské rady, ale občas mohou fungovat. Tak třeba napití se vody na spláchnutí kousku jídla, který mohl tlačit na nerv může pomoci od škytavky.

Existují určité léky, které mohou léčit škytavku, ale to převážně závisí na tom, co je její příčinou. U většiny lidí škytavka časem odezní sama od sebe.