Proč nekýcháme ve spánku?

 

Průměrný člověk stráví 2/3 života spaním. To je docela značná část našeho života. Proč tedy nikdy nekýcháme, když nejsme při vědomí? Nebo kýcháme? Pojďme prozkoumat tuto malou životní záhadu.

Co je kýchnutí?

Kýchnutí je reflexivní akce obvykle vyvolaná naším tělem jako reakce na podráždění nosní sliznice. Nicméně, všechny reflexy mají své spouštěcí činitele.

Podobně jako škubnutí kolene, když do něj doktor udeří gumovým kladívkem, kýcháme, když prach nebo jiné dráždidla působí na určité části nosní tkáně. Pokud jsou tyto oblasti uvnitř vaší nosní dutiny podrážděny, do vašeho mozku je poslán signál. Mozek ho zachytí a jako odpověď pošle další signál, který putuje centrální nervovou soustavou, aby řekl našemu obličeji, hrdlu a hrudním svalům, že je čas kýchnout.

Proč nekýcháme ve spánku?

Když usínáme, tělo uvolní části našeho mozku, které jsou zodpovědné za reakce na určitá podráždění. Jedna z těchto částí je část, která spouští podměty pro kýchání. Nicméně tato část není ,,vypnuta,, úplně. Prostě to jen způsobí, že hranice podráždění, která říká vašemu tělu aby kýchlo je zvýšena. To znamená, že je zapotřebí mnohem větší podráždění ke spuštění kýchnutí. Může za to tlumící neurotransmiter známý jako GABA, který konktrétně tlumí určité oblasti mozku, které jsou více aktivní, když bdíme.

Přestože je možné způsobit dostatečnou stimulaci k vyvolání kýchnutí, když spíte, podráždění, které je zapotřebí, by vás zbudilo dávno před tím, než byste skutečně kýchli.

Proč nám někdy může jasné světlo způsobit kýchání?

Občas silný zdroj světla může stačit k tomu, aby člověk kýchnul. Toto se nazývá fotický kýchací reflex a postihuje zhruba 18-35% populace. Vědci přesně nevědí jak nebo proč se tak děje, ale jedna z hlavních teorií je, že za to mohou některá spojení v mozku.

Trojklaný nerv zodpovědný za citlivost a pohybové řízení obličeje (žvýkací svaly), je přesně vedle zrakového nervu. Pokud je vystaven jasnému světlu, například slunci, zrakový nerv pošle signál do mozku pro zúžení zornic. Když se tak stane, část elektrického signálu je vnímána trojklaným nervem a chybně vyhodnocena jako podřadění v nosu. Mozek potom řekne vašemu tělu, abyste kýchli.

Bonusový fakt: Mýtus, že nemůžete kýchat s otevřenými očima, protože by tlak způsobil, že by vám vypadly oční bulvy je nesmysl.

Zdroj: ZidBits

Přeložil: Bob