Zchladí vás teplý nápoj, když je horko?

 

Jedno z obvyklých tvrzení kolující mezi lidmi je to, že pití teplého nápoje, když je teplo, vás zchladí. Zatímco někteří to okamžitě popírají, jiní na to přísahají.

Takže se asi divíte, jak vás může zchladit vypití něčeho teplého přiváděním dalšího tepla do už tak rozpáleného těla. Zastánci tohoto názoru se většinou opírají o fakt, že oni to zažili na vlastní kůži. Ale kdo má pravdu? Existuje vůbec vědecký důkaz, který by toto tvrzení dokazoval, nebo je to jen další mýtus kolující mezi lidmi?

Nečekaná odpověď

Pití teplého nápoje, když je venku horko vás může opravdu zchladit, ale má to jeden háček. Studie provedená na Ottawské univerzitě lidské kinetiky ukázala, že když vypijete teplý nápoj v teplém a suchém prostředí, vaše tělo se bude snažit toto přijaté teplo vykompenzovat pocením. A právě toto nadměrné pocení je to, co ochlazuje vaše tělo více, než kdybyste vypili něco studeného. Pokud na sobě nemáte několik vrstev oblečení, vaše pokožka může volně dýchat a tento efekt odpařování potu stačí na odvedení extra tepla z těla způsobeného vypitím teplého nápoje. Nicméně tento chladící efekt funguje pouze za předpokladu, že vzduch je suchý a ne vlhký. Nedokážete se dostatečně potit, abyste využili tento efekt odpařování ve vlhkém prostředí.

Jak pálivé jídlo

Už jste tento jev mohli zažít, když jste jedli horké nebo pálivé jídlo. Na Cambridgeské univerzitě byl proveden výzkum, který se zabýval efektem určitých jídel a nápojů na receptory na našem jazyku a v hrdle. Byl objeven jeden specifický receptor TRPV 1, který je zodpovědný za vnímání tepla a dávání pokynů tělu jak reagovat. U mnoha lidí tělo odpovídá nadměrným pocením.

Ze stejného důvodu se někteří lidé začnou potit, když snědí hodně pálivé chilli papričky. Pokud je kolem vás suchý vzduch a vy máte na sobě lehké oblečení a sníte něco opravdu pálivého,začnete se potit stejně, jako když vypijete něco horkého.

Takže pro shrnutí, toto tvrzení není ve skutečnosti žádný mýtus, ale pravda. Pití horkého nápoje vás může doopravdy zchladit, pokud jsou splněny ty správné podmínky. A to následující: 1) Venku musí být relativně teplo; 2) Okolní vzduch musí být suchý a nesmí být okolní vlhkost; 3) Váš pot se musí volně odpařovat z pokožky a odpařování nesmí být omezováno oblečením a jinými materiály.