12 případů, kdy vás může pokožka varovat o vašem zdravotním stavu.

 

Pravidelné návštěvy vašeho dermatologa je určitě rozumná věc. Jako odborníci mohou přijít na spoustu symptomů, které mohou naznačovat zdravotní komplikace. Pokud na sobě objevíte něco neobvyklého nebo podezřelého, neváhejte a navštivte svého lékaře, aby vás prohlédl.

Žluté oči

Nažloutlé oči mohou naznačovat žloutenku, což může být v důsledku nesprávné funkce vašich jater.

Oteklé oči a pytle pod očima

Jídlo s vysokým obsahem soli podporuje zadržování vody v těle, a to včetně oblasti pod očima. Také chronické alergie můžete poznat na citlivé pokožce pod očima-ty totiž rozšiřují cévy a mohou způsobit jejich popraskání, což vede k vytváření otoku a tmavě modré až fialové zabarvení.

Namodralé holeně nebo dásně

Pokud se určitá místa vašeho těla jako jsou například holeně nebo dásně zbarví do modra, může to znamenat, že máte reakci na léky. Pokud se ale kůže zbarví do modro-šedé, může to být známka požití výrobku s obsahem olova.

Hyperpigmentace a nadměrné zbarvení kůže

Sluneční záření není jedinou příčinou hyperpigmentace. Syté, smetanově nahnědlé nebo našedivělé fleky na kůži-zvláště okolo krku, podpaží nebo v rozkroku mohou být prvotní příznaky cukrovky.

Našedlá pokožka

Šedivý odstín kůže může značit několik věcí. Například nedostatek kyslíku v krvi-možný příznak dušnosti. Může to také signalizovat hrozící infarkt. Mezi další možné příčiny může patřit tuberkulóza, zápal plic a některé druhy rakoviny. Méně známe příčiny šedivého zbarvení kůže může být peritonitida (zánět pobřišnice), kterou způsobuje bakterie nebo plíseň.

Suchá kůže a nehty

Když máte suchou pokožku a vaše nehty a vlasy se lámou, může to naznačovat problémy se štítnou žlázou. Pokožka by měla být jemná, bez vyrážek, bez otoků a fleků. Extrémně suchá kůže může značit nedostatek vitamínu A, esenciálních mastných kyselin omega-3 nebo zinku.

Přecitlivělost na slunce

Velmi citlivá pokožka na sluneční světlo může naznačovat autoimunitní onemocnění známé jako Systémový lupus erythematodes.

Svědivé pupínky

Může se jednat o Duhringovu nemoc. Je to příznak celiakie, onemocnění, při kterém je váš trávicí systém citlivý na gluten. Postižené místo se může vyskytnout kdekoli na těle, ale mezi nejčastější místa patří oblast okolo kolen, loktů, kůže na hlavě, záda a hýždě. Vyrážce může předcházet silné pálení na kůži.

Oranžově zabarvená pokožka

Pokud se vaše kůže zbarví do oranžova, může to být z důvodu nadměrné konzumace mrkve nebo jiné zeleniny bohaté na karoten.

Nahnědlá kůže

Když je vaše pokožka zbarví do bronzova a není to v důsledku opálení, může se jednat o dědičnou poruchu zvanou Hemochromatóza. Jde o chorobu, při které tělo absorbuje a ukládá velké množství železa.

Nadmíra chloupků na obličeji

Nežádoucí ochlupení u žen-převážně podél brady a horního rtu mohou být příznaky Syndromu polycystických ovarií hormonální poruchy, při které dochází ke zvýšení mužských hormonů v ženském těle.

Popraskané rty

Suché a popraskané rty mohou být příznakem nedostatku vitamínů B jako je niacin, riboflavin a vitamín B6. Ty můžete najít v tuňáku, špenátu a cizrně.