7 dobrých důvodů se pořádně vyplakat

 

Reportér deníku New York Times, Benedict Carey, v jednom článku nazval slzy jako „emocionální pocení.“ Vzhledem k tomu, že se hodně potím a nesnáším deodorant, řekl bych, že dává smysl, když často plakám. Ale nebudu se za to omlouvat, protože po pořádném pláči se často cítím jakoby vyčištěný, jako kdyby si mé srdce a mysl navzájem v horké vaně vydrhly záda.

Ve svém poutavém článku „Zázračné slzy,“ ze kterého jsem částečně čerpal pro tento příspěvek, autor Jerry Bergman tvrdí: „Slzy jsou jedním ze zázraků, které učinkují tak dobře, že je bereme každý den jako samozřejmost.“ Tady máte sedm způsobů, kterými nás slzy a jev, který nazýváme „pláč“, léčí fyziologicky, mentálně a duševně.

Slzy nám pomáhají vidět

Umožnit nám vidět je nejzákladnější funkcí slz. A to doslova. Nejenže promazávají oční bulvy, ale i víčka, a také zabraňují dehydrataci sliznic. Bez zvlhčování prostě neuvidíte. Bergman tvrdí, že: „bez slz by byl lidský život hodně odlišný. Krátkodobě by to pro nás bylo nesmírně nepohodlné. A dlouhodobě by byl zrak znemožněn úplně.“

Slzy ničí bakterie

Na oči nepotřebujete žádné čisticí prostředky. Máme přeci slzy! Pracují jako antibakteriální a antivirový agent, který bojuje proti bakterím, které nachytáváme na veřejných počítačích, nákupních košících, veřejných umyvadlech a podobných místech, kde se tyto malé potvůrky usídlují a množí se. Slzy obsahují lysozym, tekutinu tak účinnou, že během pěti až deseti minut dokáže zničit 90 až 95 % všech bakterií. Jsou asi tak silné jako tříměsíční nachlazení a žaludeční virózy.

Slzy zbavují toxinů

Biochemik William Frey, který dlouho ve svých výzkumech zaměřoval na slzy, v jedné studii zjistil, že emoční slzy, tedy takové, které vylučujete při strádání nebo bolesti, obsahují více toxických vedlejších produktů než slzy z podráždění (například při krájení cibule). Znamená to tedy, že jsou slzy toxické? Ne! Ve skutečnosti vylučují toxiny, které se v těle hromadí zásluhou stresu. Fungují podobně jako přírodní terapie nebo masáž, ale stojí daleko méně!

Pláč může zlepšit náladu

Víte jaké množství manganu máte v těle? Ne, já to také nevím. Ale pravděpodobně se budete cítit lépe, když ho budete mít méně, protože přemíra manganu může mít špatné následky: úzkost, nervozitu, podrážděnost, únavu, agresi, emoční poruchy a ostatní pocity, které žijí zadarmo v mé veselé mysli. Pláč dokáže snížit úroveň manganu. A stejně jako je to s toxiny, které jsem zmiňoval výše, emoční slzy oproti slzám z podráždění obsahují o 24 % více albuminového proteinu, který je zodpovědný za přenášení malých molekul.

Pláč odbourává stres

Slzy pracují podobně jako pocení, a to podobně jako cvičení uvolňuje stres. Opravdu. Bergman ve svém článku tvrdí, že slzy odplavují některé chemikálie, které se hromadí v těle kvůli stresu, jako například endorfin leucin-enkefalin a prolaktin, hormony, které adenom hypofýzy nadprodukuje a tím ovlivňuje náladu a schopnost zvládat stres. To samé platí i opačně. Bergman říká, „Potlačování slz zvyšuje úrovně stresu a přispívá k nemocem zhoršovaným stresem, jako je vysoký krevní tlak, srdeční problémy a peptické vředy.“

Slzy budují sounáležitost

Ve svém článku „Stravte vědu,“ autorka Ashley Montagu prohlašuje, že pláč přispívá  dobrému zdraví a zároveň sdružuje lidi. Vím, teď si asi myslíte. „No dobře, to asi nebude to správné sdružování. Ano, můžu se zeptat ženy za mnou v kostele, která si může vyplakat oči, co se děje nebo jestli jí nějak mohu pomoci, ale rozhodně ji nebudu zvát na večeři.“ Tak tady bych si dovolil nesouhlasit. Pláču hodně, hlavně na videích, a vždycky jsem překvapen komentáři…ta ohromná podpora lidí, které ani neznám tak dobře, a důvěrnost mezi nimi je úžasná. Přečtěte si některé z komentářů u mého videa o sebevědomí a u videa o smrti a umíraní a pochopíte to. Slzy pomáhají lidem komunikovat a podporují sounáležitost.

Slzy uvolňují pocity

Dokonce i když jste si neprocházíte ničím traumatickým nebo nemáte silné deprese, průměrný člověk si během dne nahromadí konflikty a vztek. Někdy se nahromadí uvnitř limibického systému v mozku a v různých místech srdce. Pláč je očistný. Vyplaší ďábly předtím než se vyřádí na nervovém a kardiovaskulárním systému. John Bradshaw ve svém bestselleru Přicházím domů píše: „Je třeba všechny tyto pocity procítit. Potřebujeme si zaburácet a zadupat; vzlykat a plakat; potit se a třást se.“

Autor: Therese Borchard

Přeložila: Jana M.