Bolest krční páteře

 

Co je bolest krční páteře?

Krční páteř má pozoruhodnou a komplexní strukturu. Poskytuje oporu hlavě, která váží 4,5 – 5 kg, a otáčí se několika směry. Žádná jiná část páteře není tak neomezená v pohybu. Nicméně v kombinaci s takovou pohyblivostí a komplexností se krk stává náchylný k bolesti a zranění.

Malá lekce anatomie krční páteře

Komplexní struktura krku se skládá ze 7 malých obratlů, meziobratlových plotének, které tlumí otřesy, kloubů, míchy, 8 nervových kořenů, cévních elementů, 32 svalů a vazů.

Nervové kořeny vycházejí z míchy otvory v obratlech jako větve stromů. Každý nervový kořen přenáší signály (nervové impluzy) směrem z a k mozku, ramenům, pažím a hrudníku. Vaskulární systém složený ze 4 tepen a žil vede krkem a cirkuluje krev mezi mozkem a srdcem. Klouby, svaly a vazy usnadňují pohyb a slouží ke stabilizování stavby.

Pohyblivost krku je jedinečná. Krk je schopný hýbat hlavou v mnoha směrech: 90° flexe (pohyb dopředu), 90° extenze (pohyb dozadu), 180° rotace (ze strany na stranu) a téměř 120° nachýlení k obou ramenům.

Příčiny bolesti krku

Příčiny bolesti krku jsou tak rozmanité, jak jen je dlouhý jejich seznam. Podívejte se na pár příkladů:

Zranění a nehody: Hyperextenze je časté zranění, které může být následkem autonehody. Nazývá se hyperextenze a/nebo hyperflexe, protože hlava je donucena se rychle posunout dozadu a/nebo dopředu přes svůj přirozený rozsah pohybu. Nepřirozený a silný pohyb zasáhne svaly a vazy krku. Ty zareagují tak, že se napnou a stáhnou, přičemž vytvoří svalovou únavu, která má za následek bolest a ztuhlost.

Stárnutí: Je známo, že páteř je ovlivňována degenerativními poruchami jako osteoartróza, spinální stenóza a degenerativními onemocněními plotének.

Osteoartróza je častá porucha kloubů, při které postupně dochází k destrukci kloubní chrupavky. Tělo reaguje tak, že vytvoří novou kost, tzv. osteofyt (kostní výrůstek), který ovlivňuje pohyb kloubů.

Spinální stenóza způsobuje postižení nervových vláken (nervových kořenů) vlivem zúžení páteřního kanálu. Stenóza způsobuje bolesti krku, ramene a paže a znecitlivění, protože nervy nedokážou fungovat normálně.

Degenerativní onemocnění plétenek může vést k tomu, že meziobratlové ploténky budou méně hydratované, což bude mít za následek sníženou pružnost a výšku plotének. Ploténka časem se může vysunout nebo prasknout, čímž způsobí vysokou bolest, brnění a necitlivost.

Každodenní život: Špatný postoj těla, obezita, slabé břišní svalstvo narušují rovnováhu páteře a krk to vykompenzuje tím, že se nakloní dopředu. Stres a emoční vypětí způsobuje napětí svalů, které vede k bolesti a ztuhlosti.

Ostatní onemocnění: Přestože je bolest krční páteře často výsledkem napětí, dlouhotrvající bolesti a/nebo neurologického deficitu, může poukazovat na něco daleko vážnějšího. Proto by jako symptom neměla být ignorována. Může poukazovat na poruchy jako zánět páteře, stlačení míchy, nádor, zlomenina a další. Krk bude pravděpodobně zasažen, pokud jste utrpěli zranění hlavy. Není proto na škodu okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Diagnóza bolesti krční páteře: Zjistěte, co způsobuje bolest

Základem účinné léčby bolesti krční páteře je správné určení diagnózy. Předtím, než se stanoví, jak se bude váš problém léčit, je důležité znát stav vaší páteře.

Lékař se vás zeptá na předchozí zdravotní stav a zranění. Tato ústní část lékařské prohlídky zahrnuje otázky jako:

 • Kdy se objevila bolest?
 • Jaké aktivity předcházely bolesti?
 • Co jste zkoušeli pro úlevu od bolesti?
 • Vystřeluje bolest do jiných částí těla?
 • Co zhoršuje nebo zmírňuje bolest?

Fyzická prohlídka zahrnuje zkontrolování vašeho postoje, rozsahu pohybu a fyzického stavu. Jakýkoli pohyb, který způsobuje bolest, je pečlivě zaznamenán. Lékař poklepe na páteř a prohmatá její zakřivení, uspořádání obratlů a zaznamená křeče ve svalech.

Nervové vyšetření se zaměřuje na pacientovy reflexy, sílu svalů, smyslové a/nebo motorické změny a na rozložení bolesti.

Můžete podstoupit i radiografickou zkoušku. Rentgen odhalí zúžení místa pro ploténky, zlomeniny, výrůstky a osteoartritidu. Vyklenuté či naprasklé ploténky, které jsou mnohokrát zodpovědné za neurologické symptomy, mohou být zjištěny pomocí magnetické rezonance.

Pokud má lékař podezření na poškození nervů, může nařídit speciální testy, které měří, jak rychle nervy přenášejí impulzy. Takové testy se nazývají NCV – Testy rychlosti vedení nervových vzruchů a/nebo elektromyografie. Většinou se tyto testy neprovádějí okamžitě, protože může trvat několik týdnů, než se nervové poškození stane viditelným.

Časté otázky, které se týkají bolesti krční páteře

Vzbudil jsem se s bolestí krku. Co mám dělat?

Denní život (i ten noční) si může vybrat svou daň na vašem krku. V noci jste spali ve špatné poloze, a tak svaly na krku ztuhly. Nejlepší věc, kterou můžete udělat, je dát tělu čas, aby se zotavilo samo. Aby vás bolest během dne neobtěžovala a nezasahovala do vašich běžných činností, máte pár možností.

 • Jemně protáhněte krk.
 • Vemte si některý z léků bez předpisu, jako například Ibuprofen či Paralen.
 • Střídejte chladivé a hřejivé obklady na krk: 20 minut teplého obkladu následovaných 20 minutami ledového obkladu uleví od bolesti a pomůže při léčení.

Budu potřebovat jít a operaci?

Většina pacientů dobře reaguje na neoperativní léčbu (jako například léky), takže operace krční páteře je málokdy nutná. Ve skutečnosti méně než 5 % pacientů potřebuje chirurgický zákrok. Operace je nutná v těchto případech:

 • Nechirurgická léčba nepomáhá, vyzkoušeli jste chiropraxi, fyzioterapii, léky, masáže, cvičení a další, ale přesto máte bolesti.
 • Pociťujete postupující neurologické příznaky (otupělost, brnění, slabost) v nohách a rukách.
 • Máte problémy s rovnováhou nebo chozením
 • Žádné jiné potíže jinak nemáte.

Obecně se operace doporučuje pro degenerativní onemocnění plotének, zranění nebo nestabilitu páteře. Tyto problémy mohou ovlivňovat míchu nebo nervy v páteři.

Jaké druhy operace se využívají na bolest páteře?

Pro operaci krčí páteře jsou typické dvě chirurgické techniky.

 • Dekomprese, při které se odstraní tkáň, která tlačí na nervovou stavbu.
 • Stabilizace, při které se omezí pohyb obratlů.

Existují různé druhy dekompresivních procedur jako diskektomie, korpektomie a transfyzická mikrodekomprese (TCMD-TransCorporeal MicroDecompression).

 • Diskektomie: chirurg odstraní celou nebo zničenou ploténku.
 • Korpektomie: tělo obratle se odstraní a tím se vytvoří přístup k tomu, co tlačí na míchu nebo nerv.
 • Transfyzická mikrodekomprese: chirurg přistoupí ke krční páteři ze předu krku. TCMD se provádí skrz malý kanál, který se vytvoří v těle obratle, a skrz něj se přistoupí k míše a nervům a může se provést jejich dekomprese.

Váš chirurg určí, která léčba je pro váš stav nejlepší.

Stabilizační operace je někdy – ale ne vždy – provedena ve stejný okamžik jako dekompresní operace. Je možné, že v některých případech dekomprese chirurg bude potřebovat vyjmout velkou část obratle nebo obratlů. To vede k nestabilní páteři, takže se může abnormálně hýbat, díky čemuž je vyšší riziko vážného neurologického zranění. V tom případě chirurg znovu restabilizuje páteř, často za pomoci fúze nebo páteřní instrumentace. Místo těchto dvou technik však v poslední době začali lékaři používat umělé cévní ploténky. Znovu připomínám, že váš chirurg vybere tu nejlepší léčbu pro vás.

Jaké jsou další nechirurgické možnosti léčby bolesti krční páteře?

Méně než 5 % pacientů potřebuje podstoupit operaci a existuje spousta možností léčby bolesti před operací. Takovými mohou být:

Akupunktura, přírodní léčba, masáže, jóga a pilátes

Chiropraxe

Léky

Fyzioterapie

 

Autor: Iain Kalfas,MD

Přeložil: Bob