Teplo vs chlad: Co a kdy na zranění a bolest

 

Na toto téma koluje mnoho názorů a nejasností. A to je škoda, protože kryoterapie (léčba chladem) a termoterapie (léčba teplem) jsou levné, snadné, relativně bezpečné a účinné (samo)léčby, které mohou pomoci od mnoha běžných problémů a komplikací.

V našem příspěvku se detailněji podíváme na praktické využití těchto dvou metod.

Na co je chlad a na co teplo

 

Stručně řečeno, chlad (led) je na čerstvá zranění a teplo na ztuhlé a bolavé svaly. Ale v praxi jsou věci trochu komplikovanější. Led zklidňuje poškozené povrchové tkáně, které jsou zanícené, podrážděné, zarudlé nebo oteklé. Zánět je přirozený proces, který je ale bohužel také bolestivý a často dlouho trvající. Zchlazování může pomoci mírnit bolest během zánětu bez použití léků na bolest. Mezi nejznámější případy zranění patří natažený sval nebo poranění kolenních vazů. Teplo se používá na namožené nebo ztuhlé svaly a pro chronickou bolest.

Kdy chlad a teplo nepoužívat

Chlad i teplo mohou způsobit drobné a dočasné škody pokud jsou nesprávně použity. Teplo může zhoršit zánět. Led zase může zhoršit příznaky ztuhlosti a namožení nebo způsobit zvětšení bolesti. Buďte obzvláště ostražití při používání ledu na svalovou bolest-můžete se například domnívat, že máte poraněná záda (zádové svaly), ale ve skutečnosti se může jednat pouze o ,,bolest´´. Spoušťové body (trigger points ) mohou být velmi intenzivní a snadno zaměnitelné za ,,ledovací´´ zranění nebo zánět. Pokud ale budete chladit spoušťové body, může se bolest ještě zhoršit. Této chyby se lidé nejčastěji dopouští při bolestech spodních zad a krčních svalů-klasické případy, kdy lidé zkouší léčbu chladem. Teplo a zánět jsou dalším příkladem nesprávné kombinace. Pokud přidáte teplo na čerstvá zranění, můžete to ještě zhoršit, protože dojde ke zvětšení otoku a bolesti.

Poraněné a natažené svaly

Jestliže máte použít led na zranění a ne na svalovou bolest, co potom udělat s poraněnými nebo nataženými svaly? Zdá se to být nesnadné rozhodnutí, ale led většinou vyhraje. Ale maximálně pro prvních pár dní a pouze pokud se opravdu jedná o svalové zranění. Takové zranění je obvykle trauma během intenzivního zatížení, které se projevuje náhlou a silnou bolestí. Pokud je sval skutečně natržený, použití ledu může zmírnit počáteční zánět a otok.

Shrnutí a několik tipů

Použití ledu

Led se používá na akutní zranění (během prvních 48 hodin). Chlad zmírňuje otoky, krvácení, svalové křeče a bolest v místě zranění. Léčbu chladem je také možno použít při chronických stavech jako je nadměrné přetěžování u atletů. V tomto případě zchlazení poraněné oblasti po fyzické aktivitě pomáhá regulovat zánět. Ale pozor! Nikdy nechlaďte chronické zranění před fyzickou aktivitou.

Pro zachlazování můžete použít různé věci jako kostky ledu v sáčku, zamražený vlhký ručník nebo balenou mraženou zeleninu a samozřejmě dnes již běžně a snadno dostupné chladící spreje nebo gelové obklady. Nepřikládejte led přímo na poranění-vyvarujete se tím riziku vzniku omrzlin. Neledujte více jak 30 minut a přestaňte, pokud se poranění zabarví do jasně růžova nebo červena. Nepoužívejte ledové obklady a levé rameno pokud trpíte srdečními problémy a neledujte přední část nebo stranu krku.

Použití tepla

Léčba teplem se používá pro chronické stavy-po uplynutí akutního stavu zranění (po 72 hodinách nebo když otok ustoupí) jako pomoc pro uvolnění pojivých tkání ( vaziv ) a pro stimulaci prokrvování postižené oblasti. Teplo je také možno použít při stavech jako jsou zranění při nadměrné zátěži a to před samotnou fyzickou aktivitou. Nepoužívejte teplo po fyzické aktivitě a po akutním zranění. Nikdy nepoužívejte teplo na otoky, protože ty jsou způsobeny krvácením do tkáně a teplo zvyšuje prokrvování postižené oblasti.

Aplikovat teplo můžete například použitím hřejivých gelových sáčků nebo vlhkým horkým ručníkem. Použijte přiměřenou teplotu a pouze na krátkou dobu, aby nedošlo ke vzniku spálenin.

Omezení při použití chladu a tepla

Nepoužívejte chladivé nebo hřejivé obklady

-na oblasti s poraněnou kůží

-na oblasti se sníženou citlivostí na teplo a chlad

-na oblasti těla se spatným prokrvováním

-pokud máte cukrovku

-v případě výskytu infekce

Příklady na závěr

Revmatoidní artritida (opotřebovaná chrupavka v kloubech-kolena,ramena,lokty,prsty,atd..)-vlhké teplo ulevuje chronické ztuhlosti kloubů a uvolňuje ztuhlé svaly

Dna (zánětlivá artritida-palec u nohy,nárt,kotník,pata,atd…) –led zklidňuje Dnu, tlumí bolest

Bolest hlavy (bolest od nervů nebo cév v hlavě, nebo od krčních svalů)-led zmírňuje pulzující bolest hlavy,vlhké teplo uvolňuje křeče v krčních svalech)

Natržený sval –v případě zánětu( zarudnutí, otok) –led mírní bolest a zmenšuje otok

Podvrknutí (natržení vazů v kloubech )-chlad mírní bolest a zánět

Tendinitida (akutní zánět šlach vyvolaný nadměrným zatížením v oblasti kloubů –ramena,kolena,lokty,zápěstí,atd…) – led pomáhá mírnit zánět a bolest

Tendinosis (chronické degenerativní poškození šlach projevující se jejich ztuhlostí ) – teplo pomáhá uvolnit ztuhlost